Stres jest nam potrzebny, ale bywa również zabójczy. Warto opanować kilka technik, które w chwilach, gdy bierze on nad nami górę, pomagają złagodzić jego działanie.

Z biologicznego punktu widzenia stres to zaburzenie homeostazy występujące wskutek oddziaływania czynnika psychologicznego lub fizycznego. Ewolucja wykształciła go jako reakcję obronną organizmu na niekorzystne zjawiska zewnętrzne. Warunki w jakich człowiek funkcjonował dawno temu wymagały, by reagował szybko na różne czyhające na niego zagrożenia. Niebezpieczny bodziec musiał spowodować natychmiastową reakcję, najczęściej w postaci ucieczki. To właśnie dawał mu stres. Rozwój cywilizacji spowodował, że życie człowieka przebiega w znacznie mniej adekwatnych do właściwego wykorzystywania tej broni warunkach.

Stres dobry i zły

Stres wciąż jest nam potrzebny, choć dziś bywa zabójczy, gdy jest nadmierny, zbyt częsty i gdy nie korzystamy z niego jako z impulsu do działania, lecz poddajemy się biernie jego wpływowi w negatywnym sensie. Stres przydaje się jeszcze w pierwotnym znaczeniu, gdy znajdujemy się w sytuacji zagrożenia zdrowia czy życia. Bywa przydatny, gdy działa na nas motywująco np. w pracy. Jednak ten zły bywa zabójczy, bo lista chorób do jakich prowadzi jego szkodliwe działanie jest przerażająco długa.

Przeczytaj także: Jak się zrelaksować? Sprawdzone sposoby

Sprawdzone sposoby

W związku z tym warto mieć opanowanych kilka technik, które pomagają radzić sobie ze stresem i uchronić się przed wieloma groźnymi chorobami. Pierwszą metodą jest podjęcie aktywność fizycznej. To zadziała zarówno doraźnie, jak i długofalowo. Ćwiczenia rozluźniają spięte mięśnie, odrywają myśli od przyczyny stresu, pozwalają dotlenić mózg, który lepiej pracuje i może sprawniej wpaść na rozwiązanie stresogennej sytuacji itd. Jeszcze prostsze i zawsze pod ręka są ćwiczenia oddechowe. Należy je wykonywać powoli, długo wdychać powietrze przez nos i równie długo wydychać przez usta. Można liczyć powoli sekundy poświęcone na wdech i wydech, to dodatkowo oderwie myśli od stresogennej sytuacji i pokaże nam jak w rzeczywistości płytko oddychamy, kiedy się na tym nie skupiamy. Przy okazji można wizualizować sobie strumień powietrza, który wpada do naszych płuc i zbiera z całego organizmu stres w postaci np. brudu i to wszystko znika z niego wraz z wydechem. Trzecia sprawdzona metoda na stres to zwiększenie udziału witaminy C w codziennej diecie. Badania mówią o tym, że zmniejsza ona wydzielanie hormonów stresu. Czwarta metoda to zainwestowanie w tak zwany gniotek. To może być zarówno prawdziwy gniotek w kształcie ulubionego zwierzaka lub po prostu piłka tenisowa. W chwilach zwiększonego stresu wystarczy zaciskać ją w pięści. Piąta metoda to popularne ostatnio kolorowanki. W wolnej chwili weź kredki i książeczkę do kolorowania, poświęć na to parę chwil. Poczujesz się jak dziecko, dasz sobie trochę frajdy, oderwiesz umysł od źródła stresu i poćwiczysz kreatywność za jednym zamachem.

Zobacz także: SPA na stres – pozbądź się napięcia w weekend

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj