Skóra dłoni wyróżnia się ogromną delikatnością. Z tego powodu trzeba szczególnie dbać o dłonie zimą, kiedy to mróz i wiatr mogą prowadzić do jej poważnych uszkodzeń. Odpowiednia pielęgnacja dłoni zimą pozwoli nie tylko szybko ogrzać zimne dłonie, ale także zniwelować ich suchość oraz zaczerwienienie.

Zimne dłonie: Wszystkiemu winna budowa

Niewielka liczba gruczołów łojowych sprawia, że skóra dłoni charakteryzuje się niezwykle delikatnym płaszczem lipidowym. Znika on po każdym umyciu, a czas potrzebny na jego odbudowanie jest naprawdę długi. Z kolei duża liczba gruczołów potowych skutkuje szybkim odwadnianiem się skóry. Zjawisko to można zaobserwować zwłaszcza, kiedy na dworze panują naprawdę niskie temperatury. Do tego dochodzi ogrzewanie w mieszkaniu, które pozbawia nasze dłonie naturalnej warstwy ochronnej.

Nakremuj dłonie zimą

Chcąc zapewnić swoim dłoniom właściwą pielęgnację zimą, należy postawić przede wszystkim na dobry krem do rąk. Ten na zimową porę powinien:

  • hamować odparowywanie wody z warstw naskórka położonych na zewnątrz
  • być bogaty w szereg witamin i minerałów, które głęboko odżywią skórę
  • zapobiegać utracie ciepła

Ważne jest również jego konsystencja: im gęstsza, tym lepiej. Wprawdzie taki krem trudno się wciera i długo wchłania, ale zdecydowanie dłużej utrzymuje się na skórze. Osoby dużo pracujące przy komputerze powinny sięgać po kremy nawilżające, w których składzie znajduje się gliceryna i silikon.

Krem na szczególne potrzeby dłoni

Pielęgnacja dłoni zimą powinna zacząć się od odpowiedniego doboru kremy do rąk. Osoby, które na co dzień stykają się z substancjami o działaniu drażniącym powinny sięgać po kremy, które określa się mianem biologicznej rękawicy. Zawierają one sole glinu, które skutecznie zamykają pory w dłoniach. Dzięki temu detergenty nie docierają w głąb skóry, a dodatkowo zostają silnie natłuszczone, dzięki czemu dłonie zimą mają optymalną ochronę przed mrozem i wiatrem.

Pielęgnacja dłoni zimą: domowe sposoby na zimne dłonie

Jeżeli dojdzie już do przesuszenia skóry, warto na noc posmarować ją nawilżającą maseczką. Świetnie sprawdzi się nawet ta, która przeznaczona jest do twarzy. Dobrym rozwiązaniem jest również krem o działaniu nawilżającym, który zawiera kolagen lub pantenol. Trzeba jednak pamiętać, aby przed spaniem nasunąć na ręce rękawiczki.

Wykonać można także odżywczy kompres. W tym celu dłonie smaruje się maseczką bogatą w składniki odżywcze, a następnie wkłada na nie foliowe rękawiczki (takie jak te, które dołączone są do farb koloryzujących włosy). Ręce wkładamy pod ciepły termofor lub poduszkę na około dziesięć minut. Po takim zabiegu skóra jest głęboko nawilżona i odżywiona.

Skuteczny okazuje się również masaż. Posmarowane kremem dłonie masuje się okrężnymi ruchami. Jest to doskonałe odprężenie dla zmęczonej zimą skóry, które jednocześnie efektywnie pobudza krążenie.

Chroń dłonie zimą przed zimnem

Aby nasze dłonie nawet zimą pozostały miękki i ładne, należy skutecznie chronić je przed zimnem. Nawet najlepszy krem ochronny nie pomoże, jeżeli zapominać będziemy o rękawiczkach. Najlepsze są te wykonane z ciepłego polaru – skóra ma zapewnione ciepło, a jednocześnie bez ograniczeń może oddychać. Wtedy zimne dłonie nie będą nam groźne:).

Sprawdź nasze inne porady dotyczące pielęgnacji dłoni >>

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj