Skóra niemowląt i noworodków jest niezwykle delikatna i wrażliwa. Niestety ze względu na wysoką podatność na podrażnienia, można łatwo doprowadzić do jej uszkodzeń. Bardzo powszechnym problemem jest pieluszkowe zapalenie skóry, wiążące się z przykrymi dla dziecka symptomami. Dolegliwość ta może dotknąć każde niemowlę, mimo zachowania ostrożności w pielęgnacji. Na szczęście istnieją efektywne sposoby, pozwalające na uśmierzenie uciążliwych odparzeń.

Pielęgnacja skóry dotkniętej odparzeniem pieluszkowym

Skóra niemowląt wymaga troskliwej pielęgnacji. Szczególną uwagę należy zwrócić na miejsca mające kontakt z pieluszką, które często ulegają podrażnieniom. Wynikają one z naturalnej wrażliwości skóry dziecka i zazwyczaj nie stanowią powodu do obaw. Nie należy ich jednak ignorować, ponieważ odparzenie pieluszkowe wiąże się z poważnym dyskomfortem dla dziecka. Uszkodzona skóra staje się zaczerwieniona, podrażniona i obrzmiała, przez co noworodek reaguje rozdrażnieniem na każdy dotyk. Nieleczone odparzenia u niemowlaka mogą doprowadzić do bolesnych pęknięć, a nawet owrzodzeń. Warto przestrzegać specjalnych zasad higieny, gdy zauważymy pierwsze objawy dolegliwości:

  • Częsta zmiana pieluszki. Zaleca się zmianę pieluszki co 2 godziny oraz każdorazowo po jej zabrudzeniu. Wilgoć sprzyja powstawaniu odparzeń, dlatego należy zredukować jej kontakt ze skórą dziecka.
  • Dokładne mycie pupy dziecka podczas przewijania. Zabrudzoną pupę niemowlęcia warto umyć w misce ciepłej wody z dodatkiem specjalnego płynu dla dzieci. Warto zrezygnować z chusteczek do mycia, ponieważ dodatkowo podrażniają skórę.
  • Pozostawienie dziecka bez pieluszki. Powietrze korzystnie wpływa na regenerację podrażnionej skóry. Warto pozwolić dziecku poleżeć bez pieluszki kilka razy dziennie, np. podczas przewijania. W celu zapewnienia lepszej cyrkulacji powietrza, należy ubierać niemowlę w ubranka wykonane z bawełny.
  • Częstsza zmiana pieluszki po wprowadzeniu nowych pokarmów. Wprowadzanie nowych posiłków do diety dziecka, może powodować zmianę składu kupki lub moczu. Należy pamiętać wówczas o jeszcze częstszej zmianie pieluszki.
  • Stosowanie preparatów ochronnych. Odpowiednie maści lub kremy nawilżą podrażnioną skórę, przyspieszą jej regenerację i przywrócą barierę ochronną. Ponadto uchronią ją przed tarciami mechanicznymi, zapobiegając powstawaniu dalszych uszkodzeń.

Pieluszkowe zapalenie skóry – wybór odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych

Skóra dzieci do 12 miesiąca życia cechuje się wyjątkową wrażliwością. Wynika to z jej niedojrzałości, a tym samym brakiem odpowiednich mechanizmów chroniących ją przed czynnikami zewnętrznymi. Dlatego dobór odpowiednich kosmetyków jest tak ważny. Warto zwrócić uwagę, czy środek do pielęgnacji posiada właściwości poparte szczegółowymi badaniami dermatologicznymi. Przed zakupem należy też zapoznać się ze składem preparatu. Istotnymi składnikami, przyczyniającymi się do regeneracji i ochrony skóry są lanolina i prowitamina B5. Nie powinno ich zabraknąć w codziennej pielęgnacji dzieci z pieluszkowym zapaleniem skóry. Szczególne właściwości ochronne posiadają maści miękkie o specjalnej formule „woda w oleju”. Preparaty te przepuszczają powietrze, zapewniając jego odpowiednią cyrkulację. Warto też zwrócić uwagę na opakowanie. Powinno być łatwe w stosowaniu i szczelnie zamykane po każdym użyciu. Dzięki temu zapobiegniemy przenikaniu bakterii do kremu, które powodują podrażnienia i zakażenia skóry.

Kosmetyki łagodzące pieluszkowe zapalenie skóry, muszą być przeznaczone specjalnie dla dzieci. Ze względu na niewykształcone mechanizmy obronne, skóra noworodka łatwo wchłania rozmaite substancje, w tym drażniące. Kremy czy maści dla osób dorosłych zawierają najczęściej konserwanty, barwniki oraz substancje zapachowe, które mogłyby uszkodzić delikatną skórę dziecka. W produktach specjalnie przeznaczonych dla noworodków, nie znajdziemy również tlenku cynku, który mógłby spowodować zaburzenia naturalnej mikroflory skóry. Odpowiedni kosmetyk na odparzenie pieluszkowe powinien zawierać w swoim składzie substancje aktywne, neutralizujące szkodliwe działanie enzymów, zawartych w moczu i kupce. Takie działanie charakterystyczne jest dla witaminy B3, która dodatkowo wspomaga produkcję lipidów i regenerację skóry. Oprócz wzmacniania naturalnej bariery ochronnej skóry, ważne jest także zapobieganie tarciom mechanicznym. W tym celu często stosuje się nawilżającą oliwę z oliwek, wchodzącą w skład wielu sprawdzonych kosmetyków dla dzieci. Należy pamiętać, że najlepsze efekty w łagodzeniu pieluszkowego zapalenia skóry uzyskamy dzięki regularnemu stosowaniu odpowiednich preparatów pielęgnacyjnych. Warto ich używać każdorazowo podczas przewijania, by zapewnić skórze efektywną ochronę przed podrażnieniami i regenerację. W przypadku wątpliwości co do stosowania kosmetyków dla niemowląt, warto poradzić się lekarza lub farmaceuty. Należy obserwować stan skóry noworodków. Jeśli mimo właściwej higieny oraz stosowania odpowiednich preparatów pieluszkowe zapalenie skóry nie ustępuje, bądź objawy się nasilają, należy koniecznie skonsultować się z lekarzem.

Pielęgnacja skóry noworodka jest bardzo istotna dla jego zdrowia i dobrego samopoczucia. Cienka i niedojrzała skóra, narażona jest na drażniące działanie czynników zewnętrznych. Warto pamiętać o prawidłowych zasadach higieny oraz stosowaniu profesjonalnych kosmetyków, by zapewnić dziecku zdrowy i prawidłowy rozwój.

Zobacz także: Skoki rozwojowe u dzieci – na czym polegają i jak je zaobserwować?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj