fot.elements.envato.com

Sucha skóra jest niezwykle wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych, a jej pielęgnacja wymaga szczególnej uwagi. Warto jednak wykorzystać naturalne składniki, które bez problemu znajdziesz w swojej kuchni. Dowiedz się więcej o domowych sposobach na nawilżanie ciała.

Sucha skóra – co warto wiedzieć?

Sucha skóra wymaga świadomej pielęgnacji. Wytwarza ona mniej sebum, czyli składnika naszej naturalnej warstwy ochronnej, przez co staje się przesuszona i wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Wiatr, mróz czy nadmierna ilość słońca sprawiają, że skóra staje się bardziej napięta, szorstka, zaczerwieniona i skłonna do podrażnień. Oprócz tego może się złuszczać i swędzieć. Dodatkowo u osób z suchą cerą znacznie szybciej pojawiają się zmarszczki i objawy starzenia się skóry.

Nawilżanie skóry twarzy

Do nawilżenia suchej skóry twarzy idealne są maseczki z owoców, np. z dojrzałego banana. Jest on źródłem witamin A, B oraz E, które pomagają w usunięciu przebarwień i zaczerwienienia na twarzy. Wystarczy rozdrobnić owoc tak, aby powstała gładka masa, a następnie nałożyć ją na twarz i zmyć po 15 minutach. Do maseczki z brzoskwini proponujemy dodać łyżkę jogurtu naturalnego, dzięki czemu skóra twarzy odzyska swój blask i zdrowy koloryt. Z kolei papaja może posłużyć do zrobienia maski i peelingu w jednym. W tym celu należy zetrzeć owoc i nałożyć go nie tylko na cerę, lecz także na wybrane partie ciała. Odczekaj 15-20 minut i zmyj maskę. W ten sposób nawilżysz i oczyścisz skórę. Oprócz tego dobrym pomysłem jest maseczka z jabłka lub świeżego ogórka. Należy zetrzeć je na tarce i pozostawić na twarzy na 15-20 minut. Jabłko wygładza i zmiękcza skórę oraz wzmacnia naczynia krwionośne, dlatego jest polecana również osobom ze skórą naczynkową. Z kolei ogórek sprawia, że cera staje się jędrna i odzyskuje blask.

Nawilżanie skóry wokół oczu

Sucha skóra wokół oczu jest trudna w pielęgnacji, zwłaszcza jeśli pojawia się opuchlizna czy zaczerwienienie. W tym przypadku również świetnie sprawdzą się maseczki np. z ziemniaka czy awokado. Wystarczy zetrzeć ziemniaka na drobnej tarce, odsączyć sok i nałożyć na powieki oraz na skórę pod oczami. Po 5-10 minutach zmyj maseczkę letnią wodą. Dzięki temu skóra stanie się gładka, rozświetlona oraz odporna na promienie UV. Zauważysz także mniejsze cienie pod oczami. Przygotowanie maseczki z awokado wygląda bardzo podobnie. Należy rozgnieść owoc widelcem i dodać łyżkę miodu. Całość nakładamy na powieki i czekamy 15 minut, a następnie zmywamy masę letnią wodą. Oba składniki maseczki łagodzą podrażnienia, przyspieszają regenerację cery oraz dostarczają jej niezbędnych składników odżywczych.

Nawilżanie skóry dłoni

Do nawilżenia suchej skóry dłoni domowymi sposobami warto wykorzystać siemię lniane. Zmiel 2-3 łyżeczki tego produktu, a następnie zalej je wodą i mlekiem. Całość nałóż na dłonie i zawiń je gazą lub załóż specjalne bawełniane rękawiczki, dzięki czemu przyspieszysz wchłanianie się cennych składników. Odczekaj 20 minut i zmyj maseczkę. Innym pomysłem jest maseczka z ziemniaków. Ugotuj dwa ziemniaki w mundurkach, obierz je i dodaj ciepłe mleko oraz żółtko. Nałóż miksturę na dłonie i owiń je wilgotną gazą. Całość zmyj po 15 minutach. Na suchą skórę dłoni doskonale zadziała także woda z olejem i miodem. Najpierw zagotuj wodę, a następnie dodaj 2 łyżki oleju np. kokosowego i łyżkę miodu. Włóż dłonie do specjalnie przygotowanej kąpieli, mocz je przez 10 minut, a na koniec dokładnie spłucz.

Nawilżanie skóry – jakie składniki wykorzystać?

W swojej kuchni znajdziesz wiele produktów, które skutecznie nawilżą skórę. Które z nich warto stosować oprócz tych wyżej wymienionych?

  • Mleko – odmładza, chroni oraz rozjaśnia skórę, a także usuwa martwy naskórek i zwęża pory.
  • Cynamon – rozjaśnia skórę twarzy, działa przeciwbakteryjnie, likwiduje wypryski i przebarwienia.
  • Cytryna – nawilża skórę, wyrównuje jej koloryt i likwiduje przebarwienia.
  • Imbir – regeneruje skórę oraz wspomaga proces gojenia się ran.
  • Olej kokosowy, rycynowy, migdałowy, z awokado lub oliwa z oliwek – doskonale działają na mocno przesuszone miejsca np. łokcie, kolana i dłonie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj