Stres to nieodłączną częścią naszego życia, nierzadko paraliżuje i odbiera nam mowę. Niestety, nie jesteśmy w stanie go całkowicie uniknąć, a nie każdy potrafi sobie z nim poradzić. Podpowiemy jak skutecznie walczyć ze stresem, aby odzyskać panowanie nad każdą sytuacją.

Bardzo często zdarzają się nam sytuacje, którym towarzyszy stres. Czasami jest on niewielki, często jednak jest paraliżujący, niepozwalający nam wydusić z siebie słowa. Taki intensywny stres na dłuższą metę może być niezdrowy dla naszego organizmu, ale może być też powodem do spadku naszej samooceny i wiary w siebie. Przeważnie, większość sytuacji, których się boimy, w rzeczywistości wcale nie ma miejsca, albo nie mamy na nią najmniejszego wpływu. Warto, zatem podjąć wyzwanie i rozpocząć walkę ze stresem. Przekonaj się, że tak naprawdę nie ma się czego bać.

Jak walczyć ze stresem?

Jest kilka metod na skuteczną walkę ze stresem. Dzięki nim na pewno uda Ci się nad nim zapanować, uspokoić się i odprężyć.

Pierwszy sposób na stres: Głębokie oddychanie

Jedną z metod zapanowania nad stresem jest praca nad oddechem. W trudnej sytuacji, trzeba spowolnić oddech i wyrównać go. Takie powolne i głębokie oddychanie pomaga nam rozluźnić się i uspokoić emocje. Zacznij od powolnego wdychania powietrza przez nos. Ważne jest, aby robić to powoli, przez około 10 sekund. Zatrzymaj oddech na ok 2 sekundy i zacznij powoli wypuszczać powietrze. Postaraj się skupić całą uwagę na oddechu.  Aby przyniosło skutek, należy powtórzyć to kilkukrotnie. Na pewno natychmiast poczujesz się spokojniejszy i bardziej zrelaksowany.

Drugi sposób na stres: Ruch

Jest to jedna z najprostszych metod na odprężenie i relaks. Ruch jest bardzo wskazany dla naszego umysłu i mięśni. Nieważne, jaką jego formę wybierzesz- bieganie, pływanie czy gimnastykę -będzie dobry w każdej postaci.

Trzeci sposób na stres: Wizualizacja

Wizualizacja ma za zadanie pomóc nam wygrać ze stresem, poprzez psychiczne odizolowanie, odcięcie się od trudnej dla nas sytuacji. Polega na tym, aby w stresującym momencie, wyobrazić sobie, że jesteśmy wewnątrz przezroczystej bańki, która chroni nas przez negatywnymi czynnikami i wpływami z zewnątrz. Można wyobrazić sobie również, że jesteśmy ubrani w ochronny płaszcz, przez który nic nie jest w stanie przeniknąć. Możemy także zmienić wyobrażenie o sytuacji, w jakiej się znajdujemy, to znaczy postawić się w sytuacji miłej i przyjemnej. Podczas jakiegoś ważnego wystąpienia publicznego można wyobrazić sobie, że na sali nie ma nikogo innego, albo że mówimy do kogoś, kogo dobrze znamy. Od razu będzie łatwiej. Wszystko zależy od naszej wyobraźni.

Czwarty sposób na stres: Reframing

Jest to metoda, polegająca na zmianie kontekstu stresującej sytuacji. Wyobrażamy sobie sytuację, której możemy się spodziewać, np. wystąpienie publiczne. Staramy się w myślach odtworzyć sytuację, której się boimy, wyobrażając sobie szczegółowo salę, słuchającą na widowni publiczność. Następnie przetwarzamy tę sytuację na miłą lub zabawną, na przykład wyobrażając sobie publiczność, jako małe dzieci, lub jako osoby ubrane w śmieszne ubrania. Wyobraź sobie również przedmioty, otaczające Cię w tej sytuacji, np. kolorowy mikrofon czy śmieszny wystrój sali. Potem powróć myślami do faktycznej sytuacji stresowej, na pewno odczujesz różnicę zarówno w Twoim podejściu jak i w natężeniu stresu. Jeżeli nadal masz lęki związane z tą sytuacją, przetwórz sobie ją w podobny sposób jeszcze raz.  Dużo osób potwierdziło tę metodę, jako jedną z najskuteczniejszych w radzeniu sobie ze stresem.

Piąty sposób na stres: Muzykoterapia

Jest to technika radzenia sobie ze stresem za pomocą dźwięków, pozwalająca na rozluźnienie się, wyciszenie, a także spojrzenie na stresującą sytuację z dystansem. Najlepiej przy stosowaniu tej metody, włączyć swoją ulubioną muzykę i spróbować nie myśleć o niczym, a jedynie wsłuchiwać się w dźwięki.

Zobacz również:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj