Paracetamol uważany jest za jeden z najbezpieczniejszych leków o działaniu przeciwbólowym. Mimo wszystko trzeba z nim uważać, jak z każdym lekiem i najlepiej używać go według wskazać lekarza. Czy paracetamol w ciąży jest odpowiednim wyborem? Zanim zdecydujesz się go wziąć, koniecznie przeczytaj kilka ważnych informacji na ten temat!

Paracetamol w ciąży – czy można?

W trakcie ciąży kobieta musi zwracać uwagę na o wiele więcej rzeczy niż zazwyczaj. Dotyczy to diety, codziennego trybu życia oraz stosowania leków. Każdy lek powinien być skonsultowany z lekarzem. Niestety jeśli chodzi o paracetamol, nie ma tutaj wyjątku. On również może być niebezpieczny, a zawarte w nim substancje mogą niekorzystnie wpłynąć na prawidłowy rozwój płodu. Niedawne badania wykazały, że paracetamol w ciąży może wywołać astmę u dziecka oraz wpłynąć negatywnie na jego układ oddechowy. Oprócz tego dziecko może wykazywać skłonności do ADHD i umysłowych zaburzeń w dalszym rozwoju. Co prawda badania nie zostały potwierdzone na 100%, ale mimo wszystko należy uważać z tym lekiem.

Przyjmuje się, że leki przeciwbólowe powinny być stosowane przez ciężarną, tylko w ostateczności, kiedy ból naprawdę doskwiera. Możesz więc po nie sięgnąć, kiedy boli cię ząb albo odczuwasz objawy grypowe lub, gdy zauważasz u siebie stan zapalny. Paracetamol możesz zastosować też przy bólach w kościach i mięśniach. Pamiętaj jednak, że co za dużo to niezdrowo. Warto tutaj zastosować właśnie tę zasadę.

Paracetamol a ciąża – jak dawkować?

Decydując się wziąć jakikolwiek lek, należy najpierw poznać jego zalecany sposób dawkowania. Jeśli jesteś w ciąży, najlepiej zapytać się o to swojego lekarza, który ustali bezpieczną dla ciebie dawkę. Z reguły jest to 1-4 g dziennie i nie więcej! Jedna tabletka paracetamolu zawiera w sobie 500 mg leku, co w praktyce oznacza, że można przyjść osiem tabletek na dobę. Oczywiście im mniej tym lepiej. Na raz można wziąć maksymalnie dwie tabletki. Oprócz tego będąc w ciąży, najlepiej decydować się na zwykłą wersję tego leku, a nie w wersji Max, czyli silniejszą. Lepiej nie ryzykować.

Mimo wszystko paracetamol w ciąży, to nadal najbezpieczniejszy wybór, jeśli ból staje się nie do zniesienia. Stosuj go, ale z należytą rozwagą!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj