Astygmatyzm, czyli niezborność jest wadą wzroku, mogącą skutkować u dzieci licznymi powikłaniami, takimi jak chociażby zez. Dane pokazują, że problem ten dotyczy około 40% populacji ludzi na świecie. Czy więc mamy się czym martwić i powinniśmy uważniej przyglądać się swojemu dziecku?

Pojawienie się astygmatyzmu ma miejsce w różnym wieku. Może to być zarówno wada o charakterze wrodzonym, jak i jego wystąpienie może mieć miejsce w późniejszym wieku. Współwystępuje z dalekowzrocznością lub krótkowzrocznością. Nie ma możliwości jej wyleczenia. Ważne jest jednak, aby została możliwie jak najwcześniej wykryta. Wówczas wdrażana jest odpowiednia korekcja, która umożliwia dziecku prawidłowy rozwój.

Skąd bierze się astygmatyzm?

Niezborność jest wadą wzroku, której postawą jest nieprawidłowa budowa rogówki. Jest to element pełniący rolę soczewki. U dziecka z astygmatyzmem nie ma ona idealnie równego kształtu, który umożliwiałby właściwe widzenie.

Jak objawia się astygmatyzm u dzieci?

  1. Widzenie nieostre – dla dziecka z astygmatyzmem kontury i niektóre punkty znajdujące się w przestrzeni wydają się zamazane i nieostre. Nie ma tu znaczenia czy znajdują się w bliskiej ich odległości, czy dalej.
  2. Zniekształcenia obrazu – można to porównać do obrazu, jaki zdrowa osoba obserwuje w krzywym zwierciadle.
  3. Objawy dodatkowe – w konsekwencji takiego widzenia u dziecka mogą pojawiać się bóle głowy, przemęczenie oraz pieczenie oczu.
  4. Inne objawy – dzieci często uskarżają się na kłopoty ze skoncentrowaniem uwagi, w czasie gdy czytają, widoczne jest silne pochylanie głowy nad kartką, występuje pocieranie i mrużenie oczu, zabawki przystawiają blisko do twarzy, siadają w niewielkiej odległości od telewizora.
  5. Dość częstym i charakterystycznym objawem dla dzieci, u których występuje astygmatyzm, jest rysowanie postaci ludzkich do góry nogami, jak również występowanie niechęci do pisania oraz czytania.

Zobacz także: Badanie ostrości wzroku – opis i przebieg badania

Leczenie

Niezborności u dzieci nie można w żaden sposób zapobiec. Nie ma również możliwości jej skutecznego wyleczenia. Znamy jednak metody minimalizowania jej objawów.

Ważne jest aby możliwie jak najwcześniej wychwycić wadę. Jeśli leczenie nie zostanie podjęte odpowiednio szybko, to widzenie w słabszym oku może się bardzo pogorszyć lub nawet trwale zaniknąć.

W celu skutecznego skorygowania astygmatyzmu wykorzystuje się okulary lub soczewki cylindryczne, czyli odcinane od cylindra wzdłuż jego długiej osi.

Jeśli mamy do czynienia z astygmatyzmem u dzieci, zalecane jest stałe noszenie okularów i niezdejmowanie ich zbyt często. Najlepiej jedynie do spania. Wynika to z faktu, iż usuwanie okularów może prowadzić do znacznego pogarszania się widzenia.

Astygmatyzm koryguje się skutecznie metodą laserową, jednak jej wykonanie możliwe jest dopiero w wieku dorosłym, u osób powyżej 21 roku życia.

Czytaj również: Badanie zeza – opis i przebieg badania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj