Hipokamp to struktura mózgu w kształcie konika morskiego, która jest częścią układu limbicznego. Zajmuje się tworzeniem zarówno krótko, jak i długotrwałych wspomnień, a także nawigacją przestrzenną. To podstawowe miejsce konwersji informacji do pamięci. W mózgu znajdują się dwa hipokampy – po jednym z każdej strony przyśrodkowego płata skroniowego.

Jakie funkcje pełni hipokamp?

Emocje i pamięć są ze sobą nierozerwalnie związane, a wspomnienia naładowane emocjonalne są zwykle silniejsze. Częściowo odpowiada za to hipokamp. Łączy emocje i bodźce sensoryczne ze wspomnieniami, a następnie wysyła sygnały przechowujące pamięć do półkuli mózgowej. 

Kiedy osoba czuje charakterystyczny zapach, pojawia się u niej silna reakcja emocjonalna. Przypomina sobie wtedy wydarzenie związane z danym zapachem. Takie zjawisko jest częściowo wywołane przez hipokamp. Tworzenie pamięci deklaratywnej, czyli takiej, którą można świadomie i werbalnie wyrazić, jest istotną funkcją tej struktury mózgu.

Hipokamp- leczenie

Dieta odgrywa kluczową rolę w poprawie pamięci. Jeśli chcesz wesprzeć pracę mózgu, zrezygnuj z fast foodu. Wzbogać jadłospis o ryby bogate w kwasy tłuszczowe omega-3 (makrela, sardynki, łosoś). Sięgnij też po jagody, które są pełne przeciwutleniacze. Zmniejszają uszkodzenia DNA, dodatkowo obniżają ryzyko chorób serca. Skutecznie walczą z wolnymi rodnikami. Możesz również pić poranną kawę. Zwiększa poziom koncentracji i blokuje adenozynę, czyli substancję chemiczną powodującą senność. Co ciekawe, ciemna czekolada uwalnia dopaminę, która przyspiesza uczenie się i zapamiętywanie.

Hipokamp – regeneracja 

Możesz wygenerować nowe neurony hipokampu poprzez ćwiczenia. Szczególną uwagę zwróć na trening aerobowy. Możesz chodzić, biegać, pływać, jeździć na rowerze, tańczyć, a także uprawiać boks i wioślarstwo. 

Nauka nowego języka lub rzucanie wyzwań mózgowi poprzez uczenie się nowych faktów to kolejny sposób na rozwój tej części mózgu. Zastanawiasz się, jak stworzyć nowe ścieżki neuronowe? Możesz rozwiązywać krzyżówki, czy wybrać nową trasę do domu. Z pomocą przychodzą również aplikacje do treningu mózgu/gry online. Stymulują mózg i hipokamp. Skłaniają Cię do rozwiązywania problemów, szybkiego przetwarzania informacji, skupienia i zapamiętywania. 

Niestety hipokamp może zmniejszać się tak łatwo, jak rośnie. Do najważniejszych czynników ryzyka zaliczamy stres, lęk, nieleczoną depresję, otyłość, niekontrolowaną cukrzycę, siedzący tryb życia, jedzenie fast foodów i kontuzje. Zwiększają ryzyko choroby Alzheimera. 

Zobacz także: Jak Esperal pomaga w utrzymaniu trzeźwości?

Hipokamp i poczucie własnej wartości

Hipokamp jest ściśle związany z samooceną. Ma to sens, biorąc pod uwagę, że istnieje korelacja między tą strukturą mózgu a pamięcią autobiograficzną, kluczową częścią obrazu siebie i tożsamości. Badania neuroobrazowe wykazały, że hipokamp jest wyższy i bardziej aktywny u osób z wyższą samooceną. 

Co ciekawe, reguluje kluczowe czynniki fizjologiczne, równoważy reakcje stresowe i relaksacyjne w zależności od kontekstu. Dzieje się to pod wpływem czynników “odgórnych” z wyższych ośrodków mózgowych zaangażowanych w funkcje wykonawcze i świadomą kontrolę zachowania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj