U alergików przeprowadza się badania serologiczne, czyli badania krwi, które pokazują, na jaki alergen uczulony jest pacjent.

Jak w przypadku wszelkiego rodzaju badań, przy ustalaniu typu alergii podstawą również jest wywiad zebranych przez lekarza. Z historii chorób oraz informacji o stanie zdrowia rodziny można z dużym prawdopodobieństwem ocenić, z jaką alergią mamy do czynienia. Aby jednak uzyskać 100 proc. pewność, należy przeprowadzić badania, w tym badania serologiczne

Przebieg badania serologicznego

Badanie polega na pobraniu krwi z żyły łokciowej. W próbce analizuje się przeciwciała odpornościowe, które się w niej znajdują, pod względem ilości i proporcji występowania. Stosuje się do tego metody enzymatyczne i radioimmunologiczne. W laboratorium ustala się całkowite oraz swoiste stężenie przeciwciał IgE. Pierwsze, jeśli jest podwyższone, oznacza alergie. Drugie pomaga ustalić, z jakim typem mamy do czynienia, bowiem podwyższone przeciwciała danego rodzaju działają na konkretny alergen. Test działa na zasadzie odwrotności, to znaczy, że jeśli wynik badania jest negatywny, oznacza to, że pacjent nie ma alergii na podejrzany alergen.

Wskazania do badań

Na badania serologiczne w alergologii najczęściej kierowane są m.in. osoby: chorujące na astmę, z alergicznym nieżytem nosa, zapaleniem spojówek, stanami zapalnymi skóry, z zauważalnymi problemami z przyjmowaniem pokarmów i leków, dziwne reakcje na ugryzieniach owadów.

Dobre strony badań serologicznych

Badania serologiczne w alergologii mają wiele zalet. Po pierwsze na ich wynik nie wpływa zażywanie leków antyhistaminowych. Po drugie przeciwwskazania, które nie pozwalają na przeprowadzanie testów na skórze pacjenta, nie obejmują badań z krwi. Mogą do niego przystępować kobiety w ciąży i niemowlęta. Można je przeprowadzać bezpiecznie u pacjentów z podejrzeniem alergii pokarmowej i na jad owadów (nie wystąpi reakcja anafilaktyczna, bo pacjent nie ma kontaktu z zagrażającym mu potencjalnie alergenem).

Zobacz także: Alergia pokarmowa – diagnozowanie i leczenie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj