Ulewanie bezpośrednio po posiłku to przypadłość naturalna u większości niemowląt. Jeśli jednak jest nadmiernie obfite lub utrzymuje się powyżej 12 miesiąca życia, należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem, wykonać badania i sprawdzić, czy dziecko nie cierpi na chorobę refluksową. Jej występowanie w ograniczonym stopniu jest normalne i umotywowane fizjologicznie. Dzieci rodząc się, nie mają dostatecznie silnego i wykształconego dolnego zwieracza przełyku do skutkuje pojawianiem się refluksu, który mija najczęściej samoistnie pomiędzy 6 a 9 miesiącem życia.

Co to jest refluks niemowlęcy?

O refluksie niemowlęcym mówimy w sytuacji, gdy pokarm dotarł do żołądka, a następnie się z niego cofnął do przełyku, jamy ustnej lub nawet wydostał na zewnątrz. W wieku niemowlęcym, do około 9 miesiąca uznaje się to najczęściej za zjawisko fizjologiczne i nie stosuje się specjalnych terapii leczniczych. Mimo wszystko zawsze warto skonsultować objawy z pediatrą.

Jakie są przyczyny refluksu niemowlęcego?

Podstawową przyczyną pojawiania się refluksu u niemowląt jest niedostateczne rozwinięcie dolnego zwieracza przełyku. Jednak powodów wystąpienia tej meczącej dolegliwości może być więcej. Wymienia się m.in.

  • Zaburzenia funkcjonowania przewodu pokarmowego,
  • Zwężenie odźwiernika żołądka,
  • Nietolerancja pokarmowa (np. białka mleka krowiego),
  • Infekcja układu moczowego,
  • Zaburzenia metaboliczne.

Zobacz także: Refluks żołądkowo-przełykowy niemowląt i dzieci

Objawy refluksu u niemowlęcia

  • Ulewanie, a niekiedy niepokojące, chlustające wymioty, które wymagają głębszej diagnostyki, objawy pojawiają się najczęściej bezpośrednio po jedzeniu, jednak ich wystąpienia może nastąpić również w nocy lub pomiędzy posiłkami. Zdarza się, że wymioty są zabarwione krwią.
  • Objawy powodują u dziecka silny i częsty płacz wywołany bólem przełyku – pieczeniem, jest niespokojne i drażliwe.
  • Podejrzenie refluksu wzbudza również wystąpienie objawów ze strony układu oddechowego: chrypka, przewlekły, suchy kaszel, duszności, napadowy, świszczący oddech, nawracające zapalenia krtani i inne infekcje dróg oddechowych.

Refluksowi u niemowlęcia mogą towarzyszyć inne schorzenia

  • Nawracające, obturacyjne zapalenie oskrzeli,
  • Zapalenia ucha środkowego,
  • Nawracające zapalenia krtani,
  • Zapalenie zatok nosa – zwykle u nieco starszych dzieci,
  • Refluks może stanowić czynnik przyczynowy astmy oskrzelowej.

Kiedy trzeba zgłosić się do lekarza?

Ulewanie i refluks to dolegliwości bardzo małych dzieci. Żaden objaw nie powinien być tu bagatelizowany i powinniśmy skonsultować się z pediatrą. Najważniejsze jest podjęcie diagnostyki i leczenia w sytuacji, gdy ulewanie jest bardzo nasilone, pojawiają się chlustające wymioty, występuje w nich krew lub żółć. O konieczności przeprowadzenia badań mówi się w szczególności w sytuacji, gdy refluks utrzymuje się, gdy dziecko ukończy rok, oraz gdy pojawi się on u malucha, który wcześniej nie wykazywało takiego problemu.

Refluks niemowlęcy a powikłania

Jeśli ulewanie i silny refluks utrzymuje się u niemowlęcia przez długi okres czasu, może dojść do rozwinięcia się zapalenia przełyku, które wymaga intensywnego leczenia.

Leczenie refluksu niemowlęcego

Wszystkie działania należy wykonywać po konsultacji z lekarzem. Pediatra może nas skierować do gastroenterologa, który pokieruje dalszym leczeniem dziecka w tym zakresie.

  1. Zmiana sposobu żywienia – jeśli u dziecka występuje refluks, można podawać mieszanki mleczne oznaczone symbolem AR, są one zdecydowanie gęściejsze, pęcznieją w żołądku, co uniemożliwia cofanie się pokarmu. W przypadku nietolerancji pokarmowej np. białka mleka krowiego podaje się mieszanki apteczne, które go nie zawierają, np. Nutramigen.
  2. Po każdym posiłku konieczne jest pionizowanie dziecka. Okładamy sobie ramię tetrową pieluchą i trzymamy dziecko w pionie co najmniej do czasu pierwszego odbicia, można nawet dłużej, delikatnie oklepując plecki.
  3. Dziecko w łóżeczku można układać do spania nieco wyżej, jednak duże poduchy są niewskazane, najlepiej podłożyć grube książki pod nogi łóżeczka u wezgłowia.
  4. Dobrze również, jeśli dziecko śpi na boczku – możemy układać je raz na jednym raz na drugim. W takiej pozycji nawet jeśli uleje przez sen, to pokarm wypłynie na zewnątrz i unikniemy zachłyśnięcia.

Jeśli dziecko jest prawidłowo leczone, to objawy refluksu szybko ustępują i zaczyna prawidłowo przybierać na wadze.

Refluks ukryty

Mało się na ten temat piszę, a jego przypadki są bardzo powszechne. Dolegliwości u dzieci nasilają się najczęściej wieczorami. Schemat jest niemal identyczny jak przy klasycznym refluksie tylko, że rodzice twierdzą, że ich dziecku się nie ulewa. Ten rodzaj wywołany jest najczęściej najpowszechniejszą przyczyną refluksu, czyli niedostatecznie wykształconą zastawką dolną w przełyku.

Pokarm cofa się, jednak z mniejszym nasileniem, bez ciśnienia i wraca jedynie do gardła, aby wrócić do żołądka. Dziecko płacze, bo bolesne dolegliwości pozostają. Powszechne jest częste pojawianie się czkawek, silne ślinienie się oraz duża ilość gazów. Można stwierdzić, że w jednym ten rodzaj refluksu jest lepszy od klasycznego – tutaj dziecko normalnie przybiera na wadze.

Leczenie wygląda tak samo, jak w zwykłym refluksie. Ważne jest jedynie, aby dostrzec objawy. Wieczorny płacz nie zawsze oznacza kolki, to może być również nasilony refluks, którego nie widzimy i jedynie kilka drobnych zmian zapewni nam spokojne wieczory.

Czytaj więcej: Leczenie refluksu u dzieci, czyli jak walczyć z chorobą refluksową?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj