18 tydzień ciąży to pierwszy tydzień 5 miesiąca ciąży.  Twoje dziecko na tym etapie rozwoju od czubka głowy do krzyża mierzy 12-15 cm i waży około 150 g. Najprawdopodobniej jeszcze nie czujesz ruchów swojego dziecka w brzuchu. Zwłaszcza jeśli jest to Twoja pierwsza ciąża. Pierworódki wyczuwają najczęściej ruchy dziecka między 19-20 tygodniem ciąży. Przy kolejnych ciążach niektóre kobiety wyczuwają ruchy dziecka już od 15 tygodnia. Początkowo nie wszystkie kobiety umieją rozpoznać ruchy dziecka, łatwo bowiem pomylić je np. z ruchami perystaltycznymi twoich jelit. W późniejszych tygodniach ciąży nie sposób jednak pomylić ich z innymi aktywnościami twojego ciała. Są na tyle intensywne i charakterystyczne, że będziesz w stanie określić nawet godzinową aktywność twojego dziecka.

18 tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?

Dziecko głównie śpi, jednak kiedy nie drzemie jest bardzo ruchliwe. Zwłaszcza, że ma jeszcze sporo miejsca w Twojej macicy. Wierci się, przekręca, macha nóżkami i rączkami, fika fikołki. Już niedługo poczujesz te ruchy i nauczysz  się je rozpoznawać. Ze względu na coraz bardziej rozwijające się u dziecka zmysły, staje się ono coraz bardziej wrażliwe na bodźce pochodzące z otaczającego go świta. Zwłaszcza słuch dziecka jest już dobrze rozwinięty. Kosteczki słuchowe to jedne z pierwszych kości, które twardnieją w ciele malucha. Również ta część mózgu, która odpowiada za przekazywania bodźców z mózgu do narządu słuchy jest już rozwinięta. Dla dziecka odgłosy które słyszy są oczywiście nowe, pomału zaczyna się do nich przyzwyczajać. Dziecko również uczy się Twojego głosu. Bicie Twojego serca, szum krwi płynącej w naczyniach pępowiny czy odgłosy trawienia to dźwięki z którymi Twoje dziecko bardzo szybko się oswoi. Na głośnie dźwięki z zewnątrz np. muzyka, krzyki czy ogólny hałas  maluch będzie reagował szybszymi ruchami i szybszym biciem serca. Również wzrok dziecka jest już wrażliwy na intensywne świtało, mimo że oczy są dalej zamknięte. Układ pokarmowy płodu również rozwija się dalej. Wątroba wydziela już sok żółciowy, również trzustka jest już aktywna i produkuje enzymy trawienne.

Co się dzieje z Twoim ciałem w 18 tygodniu ciąży?

18 tydzień ciąży – dziecko 3D

Twoja macica stale powiększa się. Przekłada się to również na coraz większy obwód Twojego brzucha. Od tego tygodnia macica zaczyna również twardnieć i napinać się. Przejawem tego są skurcze Braxtona Hicksa, które nie są bolesne i nie prowadzą do rozwarcia szyjki macicy jak to jest w przypadku skurczów porodowych. Takie dolegliwości jak zaparcie czy wzdęcia mogą się pojawić, nawet jeśli wcześniej Ci nie dokuczały. Również mogą zacząć dokuczać Ci hemoroidy. Staraj się zdrowo odżywiać, jeść dużo błonnika i pic dużo wody. Pozwoli to na zmniejszyć nękające cię dolegliwości. Również na tym etapie ciąży mogą pojawić się bóle pleców i krzyża. Są one najczęściej spowodowane zmianą środka ciężkości ciała spowodowaną powiększającym się brzuchem. Twój organizm sam również przeciwdziała tym dolegliwościom produkując hormon ciążowy relaksynę. Hormon ten zwiększa elastyczność więzadeł przez co wpływa na rozchodzenie się nieco kości miednicy

O czym powinnaś pamiętać w 18 tygodniu ciąży?

Pamiętaj o kolejnej wizycie u ginekologa. Standardowo przed wizytą powinnaś wykonać badanie moczu i morfologie. Lekarz może zalecić Ci również inne dodatkowe badania w zależności od przebiegu Twojej ciąży jeśli nie miałaś wszystkich wymaganych badań zrobionych wcześniej. Na tym etapie ciąży dość często następuje spadek żelaza widoczny w badaniach krwi. Jest to spowodowane zwiększeniem jego zapotrzebowania jak również ogólnym zwiększeniem objętości krwi. Żeby temu zapobiec lekarze dość często zalecają wzbogacenie diety w produkty bogate w żelazo, bądź przyjmowanie suplementów diety dla kobiet w ciąży zawierających żelazo. Podczas kolejnej wizyty możesz poprosić lekarza żeby pozwolił Ci posłuchać bicia serca Twojego dziecka. Umożliwia to urządzenia zwane Dopplerem.

Zobacz także: 19 tydzień ciąży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj