Przebarwienia na zębach u dzieci, są często dość zaskakujące, gdyż utożsamiamy je jedynie z dolegliwością pojawiającą się u osób dorosłych, tymczasem mogą występować nawet u niespełna rocznego niemowlęcia. Niekiedy są to niewielkie białe plamki, innym razem brązowe, a jeszcze kolejnym przechodzące od brązu do bieli. Skąd się biorą, jak im zapobiegać i co robić, jeśli już się pojawią?

Jakie są przyczyny przebarwień na zębach u dzieci?

1. Żółte lub czerwonawe plamki na zębach są najczęściej wywołane stosowaniem antybiotyków tetracyklinowych. Plamki pojawiają się na siekaczach oraz zębach trzonowych, dokładnie przy szyjkach zębowych. Przyczyną jest tu zaburzanie naturalnej flory bakteryjnej w buzi dziecka przez antybiotyki.

2. Jeśli początkowo widoczne są białe plamki, które następnie stają się brązowe, to najbardziej prawdopodobną przyczyną będzie próchnica. Do jej pojawienia się dochodzi, jeśli dziecko je w nocy mleko, podawane są mu owocowe, słodkie herbatki czy soczki. Mowa tu oczywiście o tzw. próchnicy butelkowej.

Czynnikiem, który również sprzyja występowaniu próchnicy u najmłodszych, jest niedbanie o odpowiednią higienę uzębienia. Rodzice powinni zdawać sobie sprawę, że o ząbki niemowlaka dbamy jeszcze, nawet zanim je zauważymy po raz pierwszy. Niemal od urodzenia można przemywać dziąsełka dziecka gazą nasączoną przegotowaną wodą lub rumiankiem (z tym należy uważać, bo to silny alergen).

3. Białe lub brunatne plamki – przebarwienia na zębach mogą być również wywołane przez fluor, który powszechnie występuje w pastach do zębów. U najmłodszych dzieci zęby myjemy samą wodą. Później wprowadza się odpowiednie pasty do zębów dopasowane do wieku. Warto zwrócić uwagę, iż produkty takie, przeznaczone dla dzieci nie mogą zwierać więcej niż 500-1000 pm – fluoru.

Główną przyczyną jest, iż ten pierwiastek prowadzi do ograniczenia wchłaniania magnezu przez organizm, może negatywnie oddziaływać na układ nerwowy czy wywoływać zmiany w obrębie tarczycy.

Jeśli nasze dziecko okaże się szczególnie podatne na oddziaływanie fluoru, to może pojawić się uczucie chronicznego zmęczeni czy obniżenie nastroju. Dobrze więc dla najmłodszych szukać past do zębów w drogeriach i aptekach, które nie zawierają w swoim składzie fluoru.

Czytaj więcej: Co to jest fluor i czy jest bezpieczny?

4. Inną przyczyną pojawiania się przebarwień na zębach u dziecka mogą być choroby, takie jak porfiria wrodzona czy żółtaczka.

Plamki na zębach mogą być pierwszym sygnałem, że coś się dzieje i nie powinno się bagatelizować ich pojawiania się u dziecka.

Jak leczy się przebarwienia na zębach u dziecka?

Usunięcie przebarwień z zębów dziecka może być trudne do osiągnięcia. Zdecydowanie najwięcej kłopotu sprawią te, które zostały wywołane przez antybiotykoterapię. Przedawkowanie fluoru stanowi opcję mniej kłopotliwą. Jeśli jednak dostrzeżemy tego rodzaju zmiany na zębach naszych dzieci, należy udać się z nimi do dentysty. W gabinecie wdrożone i zalecone zostanie odpowiednie postępowanie.

Jeśli mamy do czynienia z przebarwieniami, które związane są z próchnicą, stomatolog z pewnością przeprowadzi lapisowanie. Jest to prosty zabieg polegający na smarowaniu zębów azotanem srebra. Dzięki zastosowaniu tej metody zahamowany zostaje proces rozwoju próchnicy.

U dzieci, które mają nadal mleczne zęby, nie przeprowadza się zabiegów wybielania. Jednocześnie nie zaleca się ich wykonywania u dzieci i młodzieży co najmniej do 14 roku życia.

Jak można zapobiegać przebarwieniom na zębach u dziecka?

Jak mówi znane powiedzenie „łatwiej zapobiegać niż leczyć”. Wiele w nim prawdy również w kontekście przebarwień na zębach u dzieci. Konieczne jest jednak skrupulatne stosowanie się do kilku zasad.

  1. Odpowiednia dbałość o higienę jamy ustnej dziecka już od pierwszych dni jego życia poprzez przemywanie dziąseł gazikiem.
  2. Uczymy dziecko zdrowego nawyku mycia zębów.
  3. Odpowiednio dobrana pasta i szczoteczka do wieku dziecka – szczoteczka może być kolorowa z miękkim włosiem, pasta zaś bez fluoru.
  4. Gdy dziecko umyje wieczorem zęby przed snem staraj się podawać do picia jedynie wodę.

Zobacz także: Dziecko u dentysty – pierwsza wizyta

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj