fot. elements.envato.com

Cystografia jest badaniem radiologicznym, które najczęściej zlecane jest przez urologa. Badanie cystografii polega na zbadaniu pęcherza moczowego, po wcześniejszym wypełnieniu go środkiem kontrastującym i wykonanie zdjęcia RTG.

Rozróżniamy dwa rodzaje cystografii

  1. cystografia zstępująca, którą zwykle wykonuje się na zakończenia urografii
  2. cystografię wstępującą (cystouretografia mikcyjna), wykonuje się ją po uprzednim wypełnieniu pęcherza poprzez cewnik środkiem kontrastującym.

Na podstawie cystogramu można obliczyć ilość zalegającego w pęcherzu moczu.

Cystografia – jakie są wskazania do wykonania badania?

Wskazaniami do wykonania badania cystografii, są:

  • guz
  • uchyłek
  • uraz pęcherza
  • zmniejszenie pojemności pęcherza (np. gruźlica, stany neurogenne)
  • zaleganie moczu (np. gruczolak, rak stercza, stwardnienie szyi pęcherza)

Jak wygląda badanie cystografii?

Podczas radiologicznego badania cystografii pacjent układany jest na stole rentgenowskim w pozycji na plecach. Wcześniej proszony jest o rozebranie się od pasa w dół. Kolejnym etapem badania jest założenie cewnika, przez który zostanie podany rozcieńczony środek cieniujący np. Uropolina. Zwyczajowo podaje się od 250 do 300 ml kontrastu. Po dokładnym wypełnieniu pęcherza środkiem cieniującym, wykonuje się zdjęcie rentgenowskie  pozwalające lekarzowi urologowi na prawidłową ocenę pęcherza moczowego. W przypadku wykonywania badania u dzieci istnieje możliwość podania doustnego środka uspokajającego.

Cystografia – dlaczego wykonywać badanie?

W diagnostyce urazów pęcherza moczowego cystografia należy do podstawowych badań obrazowych. Cystografia jest badaniem pozwalającym lekarzowi na prawidłową ocenę miejsca i wielkości urazu. Często badanie to jest wykonywane podczas badania tomograficznego jamy brzusznej (CT urazowe). Obraz pęcherza jaki otrzymywany jest podczas badania cystografii na ogół pozwala na rozpoznanie pęknięcia pęcherza do jamy otrzewnowej lub pozaotrzewnowej. Obraz ten jest bardzo ważny w podejmowaniu przez lekarza decyzji terapeutycznej. Jednym z powikłań pooperacyjnych po zabiegach onkologicznych jest min. przetoka pęcherzowo – jelitowa. Stanowi to wskazanie do wykonania cystografii. Przetoka pęcherzowo – jelitowa jest nieprawidłowym kanałem łączącym pęcherz moczowy z jelitem. W tym przypadku cystografia pozwala na uwidocznienie miejsca, w którym znajduje się kanał przetoki. Badanie cystografii wykonuje się również w przypadku zmniejszenia pojemności pęcherza (w przypadku diagnostyki uchyłków pęcherza moczowego). W przypadku diagnostyki refluksu pęcherzowo – moczowego również wykonywana jest cystografia, jest to cystografia mikcyjna. Ten rodzaj cystografii jest najczęściej wykorzystywany podczas badań u dzieci. Cystografia mikcyjna różni się od zstępującej tym, że po wypełnieniu pęcherza środkiem cieniującym dziecko oddaje mocz w sposób fizjologiczny.

Zobacz także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj