Do ginekologii kolposkopia została wprowadzona w 1925 roku przez Hansa Hinselmanna. Kolposkopia jest badaniem pozwalającym lekarzowi na ocenę powierzchni szyjki macicy wraz z dolną częścią jej kanału oraz pochwy i sromu. Jest to badanie, które w bardzo krótkim czasie pozwala na postawienie właściwej diagnozy i podjęcie decyzji o odpowiedniej terapii oraz, jeśli jest to konieczne pozwala, na bezzwłoczne przystąpienie do leczenia.

Badanie jest wykonywane przy użyciu przyrządu optycznego o nazwie koloposkop. Obraz jaki możemy uzyskać dzięki temu urządzeniu jest powiększony 4 – 50 razy i jest obrazem trójwymiarowym.

W kolposkopii ocenie podlega min. struktura przestrzenna nabłonka, jego barwa, układ oraz przejrzystość i rysunek naczyń krwionośnych. Biorąc pod uwagę wszystkie wyżej wymienione czynniki została opracowana kolposkopowa klasyfikacja zmian szyjki macicy. Podzielono ją na 4 grupy:

  • grupa 1, prawidłowe obrazy kolposkopowe
  • grupa 2, nieprawidłowe obrazy kolposkopowe
  • grupa 3, niejasne obrazy kolposkopowe
  • grupa 4, inne obrazy kolposkopowe

W przypadku stwierdzenia zmian z 2 i 3 grupy należy pobrać wycinki celowane oraz wymazy cytologiczne z kanału szyjki macicy.

Kolposkopia – czemu służy badanie?

Badanie koloskopii pozwala na postawienie właściwej diagnozy, określenie zakresu zabiegu na szyjce macicy, pochwie oraz sromie np. przed zaplanowanym zabiegiem chirurgicznym. Pozwala na ocenę terapii po interwencji elektrochirurgicznej lub chirurgicznej np. umożliwia ocenę czy dana zmiana chorobowa została usunięta w całości. Kolposkopia pozwala na wykrycie przedklinicznych postaci raka szyjki macicy. W przypadku raka szyjki macicy, dokładność diagnostyczna badania kolposkopii oraz cytodiagnostyki stosowanych łącznie wynosi od 90 do 100 %.

Kolposkopia – jakie są wskazania do wykonania badania?

Wskazaniem do wykonania badania kolposkopii jest:

  • pobranie wycinka do badania histopatologicznego
  • ocena postaci raka przedinwazyjnego w kanale szyjki macicy
  • rozpoznanie zmian chorobowych w kanale szyjki macicy, sugerujących dysplazję
  • ocena przez lekarza wczesnego stadium raka naciekającego szyjki macicy
  • ocena grupy zmian kolposkopowych

Jak należy przygotować się do badania kolposkopii?

Zazwyczaj kolposkopia poprzedzona jest badaniem cytologicznym (zwiększa trafność diagnostyczną badania). Należy wstrzymać się od współżycia seksualnego, irygacji pochwy oraz badań ginekologicznych w okresie kilku dni przed badaniem, w celu właściwej oceny obrazu kolposkopowego. Badanie nie jest wykonywane w okresie krwawienia miesiączkowego.

Jak przebiega kolposkopia?

Badanie przeprowadza się na fotelu ginekologicznym. Aby uwidocznić część pochwową szyjki macicy pacjentka ma założony dopochwowo wziernik samo trzymający. Następnie do pochwy zostaje wprowadzony specjalny wziernik z układem optycznym. Lekarz ogląda tarczę części pochwowej i ocenia charakter wydzieliny i biologię pochwy. Następnie część pochwowa zostaje przemyta 0,9% roztworem chlorku sodu i po raz kolejny lekarz ocenia pochwę. Kolejne przemycie wykonywane jest przy użyciu 3% roztworu kwasu octowego lub 5% roztworem kwasu mlekowego. Lekarz prowadzący badanie po raz kolejny ocenia pochwę i wnioskuje o charakterze zmian. Jeśli istnieje podejrzenie dysplazji lub zmian nowotworowych, zostaje pobrany wycinek celowany oraz wyskrobiny z kanału szyjki macicy. W przypadku, gdy występuje konieczność pobrania wycinka do badania, uprzednio wykonuje się ostrzyknięcie szyjki macicy środkiem znieczulającym. Często badanie kończy się przemyciem szyjki macicy jodyną.

Wynik badania pacjentka otrzymuje w formie opisowej wraz z dołączonymi zdjęciami.

Badanie trwa od kilku do kilkunastu minut.

Zobacz także: Policystyczne jajniki – przyczyny, objawy i leczenie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj