fot. elements.envato.com

Przechowywanie wina jest niezwykle istotne, to pewnego rodzaju rytuał, który ma jednak głębokie uzasadnienie dla smaku i aromatu każdego wina. Złe przechowywanie wina może doprowadzić do jego zepsucia. Jego prawidłowe przechowywanie może natomiast skutkować wzbogaceniem jego walorów smakowych i węchowych.

Na początku ważna informacja dla osób, których celem nie jest przechowywanie wina, a raczej dorażna jego konsumpcja. Otóż nie powinniśmy pic winna, które właśnie przywieźliśmy ze sklepu bądź dostaliśmy od znajomych z dalekiej podróży. Każde wino przed spożyciem powinno się uleżeć chociaż 1-2 dni. Jeśli nie wierzycie naszym słowom zróbcie eksperyment! Kupcie dwie butelki wina. Jedno zostawcie w domu w prawidłowych warunkach (które opiszemy poniżej), a druga woźcie ze sobą w samochodzie przez np. 2 doby. Potem otwórzcie oba wina i skosztujcie. Poświęćcie chwile czasu and analizę zapachu, koloru i smaku wina przed jego ostateczną konsumpcją. Zapewniamy was, że po takim eksperymencie sami będziecie pilnować tego, by wino odstało kilka dni w odpowiednich warunkach.

To tylko jedna z rad dotycząca przechowywania win, poniżej znajdziecie skarbnice wiedzy dotyczącą szczegółów przechowywania określonych win. Świat win jest bowiem tak bogaty, iż uniwersalne porady nie wystarczą. Zapraszamy do zapoznania się z innymi naszymi artykułami.

Przechowywanie wina – 10 przykazań

Oto 10 przykazań, których trzeba przestrzegać by prawidłowo przechowywać wino. Zapamiętajcie je, a nie popsujecie żadnego wina, nawet, a może zwłaszcza, tego najdroższego.

  1. Wino powinno być przechowywane w stałej temperaturze. Pierwsze i najważniejsze przykazanie !!!
  2. Wina czerwone przechowuje się w wyższej temperaturze niż wina białe. Zależnie od gatunku optymalna do przechowywania win czerwonych temperatura waha się od 14 do 18 °C, dla win białych zaś w granicach 10-12 °C !
  3. Wino należy przechowywać z dala od źródła światła, zarówno słonecznego jak i sztucznego !
  4. Chrońmy wina od intensywnych i częstych drgań !
  5. Wino lubi oddychać, dlatego ważna jest dobra wentylacja miejsca w którym je przechowujemy !
  6. Wino nie lubi zbyt niskiej lub za wysokiej wilgotności, optymalna dla przechowywania wina wilgotność powietrza to ok 70-75 % !
  7. Wino lubi miejsca czyste, brud i obce zapachy nie dodadzą naszemu winu walorów!
  8. Wino lubi leżakować. Wino przechowywane w pionie lub do góry nogami to raczej zły pomysł !
  9. Tylko niektóre wina, posiadające tzw. potencjał starzenia, można przechowywać latami !
  10. Zwracajmy uwagę jak przechowywane jest wino w sklepach w których je kupujemy, niby oczywiste ale jednak nie zawsze o tym myślimy, a bywa że wino przed zakupem stoi w sklepie miesiącami !

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj