Wysiękowe zapalenie ucha jest schorzeniem, które stwierdza się najpowszechniej u dzieci. Jest to więc jedna z chorób, które występują niemal wyłącznie w dzieciństwie. Dolegliwość ta diagnozowana jest najczęściej u dzieci pomiędzy 6 miesiącem a 5 rokiem życia. Jednocześnie jest to specyficzna odmiana zapalenia ucha środkowego. Zwykle charakterystyczny jest objaw rozpierania w uchu, pogorszenie słuchu, ból czy szumy uszne. Jednocześnie pojawia się wyciek wydzieliny z kanału słuchowego. Choroba przebiega zwykle przewlekle i wymaga stosowania leczenia z zastosowaniem antybiotyków.

Jest to zapalna choroba w obrębie ucha środkowego, w czasie jej trwania dochodzi do gromadzenia się płynu w obrębie jamy bębenkowej. Jest ona częścią ucha środkowego, zakończoną z jednej strony błoną bębenkową, zaś od wewnątrz ścianą kostną ucha środkowego.

Postaci wysiękowego zapalenia ucha u dzieci

  1. Ostre wysiękowe zapalenie ucha środkowego – ta postać trwa krócej niż 10 dni, objawy pojawiają się nagle i dość szybko ustępują, łatwo poddając się leczeniu.
  2. Podostre wysiękowe zapalenie ucha środkowego – dziecko choruje powyżej 10 dni, jednak krócej niż 3 miesiące.
  3. Przewlekłe wysiękowe zapalenie ucha środkowego – ta postać trwa dłużej niż 3 miesiące i jest trudna do leczenia.

Przyczyny wysiękowego zapalenia uch środkowego

  • Refluks gardłowo-przełykowy,
  • Trzeci migdał, czyli przerost migdałka gardłowego,
  • Przerost migdałków podniebiennych,
  • Alergia,
  • Przebyte ostre zapalenie ucha środkowego,
  • Często powtarzające się infekcje górnych dróg oddechowych,
  • Anatomiczne nieprawidłowości w budowie twarzoczaszki – może to być np. skrzywienie przegrody nosowej,
  • Rozszczep podniebienia,
  • Przewlekłe zapalenie zatok przynosowych,
  • Występowanie chorób, które powodują upośledzenie odprowadzania śluzu lub powodują pojawianie się jego nadmiernych ilości – mukowiscydoza, astma oskrzelowa, zespół nieruchomych rzęsek,
  • Polipy nosa.

Objawy wysiękowego zapalenia ucha środkowego u dzieci

W przypadku, gdy mamy do czynienia z przewlekłą postacią wysiękowego zapalenia ucha, objawy bywają trudne do wychwycenia, gdyż wyróżnia je niski poziom nasilenia. Zwykle nie wiąże się ono z bólem czy gorączką. Pojawiają się ledwo zauważane: szumy w uszach, uczucie pełności w uszach, uczucie ucisku w uszach. Obustronny niedosłuch rozwija się bardzo powoli, przez co zdecydowanie trudniej go zauważyć.

W pozostałych postaciach symptomy są zdecydowanie bardziej nasilone. Może występować ból i gorączka. Zauważenie schorzenia u najmłodszych dzieci bywa bardzo trudne, w przypadku nieco starszych rodzice powinni zwrócić uwagę, że dziecko słucha bardzo głośno muzyki, włącza głośniej telewizor, czy nieustannie prosi o powtórzenie, co mówiliśmy – może to wszystko świadczyć o rozwijającym się niedosłuchu.

Zobacz także: Jakie są objawy zapalenia ucha u dzieci i niemowląt?

Rozpoznanie

W celu stwierdzenia wysiękowego zapalenia ucha zwykle konieczna jest wizyta u laryngologa i wykonanie przez niego dokładnych badań, takich jak: otoskopia pneumatyczna, tympanometria czy audiometria totalna.

Leczenie wysiękowego zapalenia ucha

Najpowszechniej dochodzi do samoistnego cofnięcia się zapalenia w ciągu trzech miesięcy. Jeśli tak się nie stanie, podawane są leki, które powodują rozrzedzenie zalegającego w uchu płynu – mukolityczne. Stosuje się równocześnie leki obkurczające w formie inhalacji lub kropli do nosa oraz leki przeciwzapalne. Jeśli pojawią się wskazania, lekarz może zalecić podawanie antybiotyków.

Jeśli kilka miesięcy leczenia, nie przynosi poprawy stanu dziecka, konieczne jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego o nazwie myringotomia (paracenteza). Opiera się on na wykonaniu nacięcia w błonie bębenkowej, usunięciu zalegającej wydzieliny oraz założony zostaje dren wentylujący.

Powikłania

W wyniku wysiękowego zapalenia ucha może dojść, do rozwoju powikłań:

  • Pęknięcie błony bębenkowej,
  • Uszkodzenia innych struktur ucha,
  • Perlak, może rozwinąć się w wyniku perforacji błony bębenkowej,
  • Trwałe upośledzenie słuchu – stanowi najgroźniejsze z powikłań, gdyż jeśli pojawi się u dzieci, może spowodować zahamowanie rozwoju mowy.

Czytaj również: Ból ucha u dzieci – groźny i bardzo dokuczliwy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj