Regularne badania kontrolne powinni wykonywać wszyscy, mają one jednak szczególnie istotne znaczenie dla diabetyków. Z cukrzycą można żyć, jednak bardzo ważne jest, by możliwie jak najdłużej hamować rozwój choroby, który może skończyć się groźnymi powikłaniami. Każdy diabetyk powinien regularnie poddawać się kilkunastu badaniom kontrolnym. Dowiedz się jakie są obowiązkowe badania dla cukrzyków.
Po pierwsze rozpoznanie
Problem z leczeniem cukrzycy zaczyna się od tego, że bardzo wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że choruje. Niepokojące objawy, które powinny skłonić pacjenta do zbadania się pod kątem cukrzycy typu II, to między innymi: zwiększenie częstotliwości oddawania moczu połączone ze znacząco wzmożonym pragnieniem, nadmierna potliwość, gwałtowne napady głodu, nawracająca grzybica stóp, częste infekcje, problemy z gojeniem się ran, kłopoty z widzeniem, zapalenia układu moczowego, wyczuwalny zapach acetonu w wydychanym powietrzu, zmęczenie i senność, wysuszenie skóry i błon śluzowych, nudności, nerwowość. Występowanie nawet części tych objawów powinno skłonić nas do wykonania badań. Te, które pomogą w ustaleniu, czy zmagamy się z cukrzycą to: badanie poziomu cukru (kilkukrotne), badanie poziomu hemoglobiny glikowanej (HBA1), badanie krwi, lipidogram, próby wątrobowe, badanie moczu, doustny test tolerancji glukozy. Jest grupa osób, która powinna szczególnie uważnie obserwować się pod kątem występowania tych objawów i przykładać do badań kontrolnych jeszcze większą wagę. To osoby, które mają nadwagę, przekroczyły 40. rok życia lub mają obciążenia genetyczne (w rodzinie były przypadki zachorowań na cukrzycę).
Badania dla cukrzyków – 12 obowiązkowych badań
Po tym, jak usłyszymy diagnozę: cukrzyca typu II, oprócz zaleconych przez lekarza prowadzącego kroków (leków, diety itd.) powinniśmy przyzwyczaić się do regularnego wykonywania szeregu badań. Po pierwsze 2 razy w roku należy wykonać HBA1. Raz na rok trzeba sprawdzić poziom kreatyniny, cholesterolu, wykonać lipidogram, EKG spoczynkowe i zbadać wzrok. Przy każdej wizycie lekarskiej trzeba wykonywać pomiar ciśnienia tętniczego i pokazać lekarzowi stan swoich stóp. 2 razy w roku warto zrobić EKG wysiłkowe, badania neurologiczne oraz badanie dopplerowskie kończyn dolnych. Raz na dwa lata zaleca się wykonanie testów na neuropatię autonomiczną. Diabetycy mogą też kontrolować np. poziom glukozy samodzielnie. Służy do tego gleukometr, z którego można spokojnie korzystać w domu.