Odczuwasz ból łokcia, który narasta szczególnie podczas prostowania lub podnoszenia? Jego przyczyny mogą być najróżniejsze – od lekkich urazów po poważniejsze schorzenia. Aby jednak pozbyć się tego nieprzyjemnego i uciążliwego bólu, musisz wiedzieć, co go powoduje. Mamy dla ciebie kilka informacji oraz porady, jak zniwelować ból!

Przyczyny bólu łokcia

Do najczęstszych przyczyn bólu łokcia należą urazy jak złamania i zwichnięcia. Ponadto może też wynikać z nieprawidłowości stawowych i kostnych jak zwyrodnienia, zapalenia czy reumatyzm.

Jeśli łokieć boli cię podczas prostowania, to być może cierpisz na tak zwany łokieć tenisisty. Stan ten wywołany jest przez zmiany zwyrodnieniowe w okolicach ścięgien łokciowych, które często prowadzą do zapaleń. Łokieć boli wtedy na przykład podczas otwierania i zamykania drzwi czy w trakcie podnoszenia szklanki czy łyżki podczas jedzenia. Schorzenia tego mogą nabawić się osoby, które często powtarzają ten sam ruch angażujący łokcie (mechanicy, informatycy). W rezultacie czego powstaje ból łokcia oraz mikrourazy i nadwyrężenia. Wtedy należy się udać do ortopedy, który oceni stan oraz zaproponuje odpowiednie leczenie lekami przeciwzapalnymi oraz może zlecić także rehabilitację.

Ból łokcia może się tez pojawiać podczas zginania. Nazywamy go wtedy łokciem golfisty. Ból ten może promieniować aż do dłoni. Pojawia się wtedy stan zapalny wywołany przeciążeniem i nadwyrężeniem. Ból ten najczęściej dotyka golfistów, kucharzy, mechaników oraz koszykarzy. Leczenie tego bólu również odbywa się za pomocą leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Ponadto bardzo ważna jest rehabilitacja, która pomaga wrócić do pełnej sprawności ruchów.

Ból łokcia – leczenie

Leczenie jest oczywiście zależne od przyczyny. Jednak do najpopularniejszych metod leczenia bólu łokcia należą:

  • leki farmakologiczne – lekarz przepisuje odpowiednie leki przeciwbólowe i przeciwzapalne. Niekiedy może też zastosować zastrzyki.
  • usztywnienie i stabilizacja łokcia – stosowane przy złamaniach, zwichnięciach lub skręceniach.
  • rehabilitacja – w skład rehabilitacji łokcia wchodzą masaże, fizykoterapia oraz kinezyterapia.
  • leczenie chirurgiczne – po tę metodę sięga się podczas poważniejszych urazów i zwyrodnień.

Jak dbać o bolący łokieć?

Jeśli cierpisz na ból łokcia, to koniecznie musisz udać się od lekarza. W domu samodzielnie także możesz zadbać o bolące miejsce. Przede wszystkim na jakiś czas ogranicz aktywność fizyczną i staraj się nie przeciążać łokcia. Dobrym sposobem jest wykonywanie zimnych okładów, które przynoszą ulgę w bólu i niwelują ewentualne obrzęki.

Staraj się też unieruchomić łokieć i nie wykonuj nim żadnych ruchów. Ponadto możesz też stosować masaże olejkami albo żelami z dodatkiem środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj