Odczuwasz ból nadgarstka? Niestety to jeden z najbardziej uciążliwych bólów, które uniemożliwiają prawidłowe funkcjonowanie. Najczęściej pojawia się po urazie lub złamaniu. Tylko odpowiednie leki i rehabilitacja mogą go zniwelować. Mamy dla ciebie kilka cennych informacji na temat bólu nadgarstka!

Przyczyny bólu nadgarstka

Nadgarstek to dosyć delikatna konstrukcja. Jest zbudowany z wielu stawów, kości, ścięgien i mięśni. Z racji tego, że bierze czynny udział w poruszaniu dłońmi jest często narażony na nadwyrężenia. Bardzo łatwo go niestety też złamać. Nadwyrężony nadgarstek boli w trakcie prób poruszania dłonią, zginania lub ruszania placami. Ból promieniuje niekiedy też do kciuka, a nawet i do ramienia. Wszystko zależy od stopnia urazu. Przy poważniejszych stanach może też występować gorączka. Do najczęstszych przyczyn bólu nadgarstka należą:

  • złamanie – złamanie nadgarstka objawia się ostrym bólem oraz obrzękiem wokół nadgarstka.
  • staw rzekomy – to stan, który pojawia się po złym zrośnięciu się kości po złamaniu. Zamiast kostnego zrostu występuje wtedy zrost włóknisty. Towarzyszy temu obrzęk, ból, blizny oraz nieprawidłowa motoryka dłoni.
  • zwichnięcia lub skręcenia – objawiają się bólem, obrzękiem, a niekiedy (zazwyczaj podczas naciągnięcia stawu lub mięśni) występują też krwiaki.
  • nadwyrężenie – może występować na skutek noszenia zbyt wielkich ciężarów albo w trakcie pracy na klawiaturze i nieprawidłowym ułożeniu dłoni przez dłuższy czas. Powoduje ból, ale nie ogranicza ruchów.
  • zwyrodnienie stawów – najczęściej pojawia się między 40. a 60. rokiem życia. Ból nasila się zaraz po odpoczynku, a w zaawansowanych przypadkach może boleć nawet w stanie spoczynku, bez poruszania się.
  • reumatyzm – ból pojawia się najczęściej rano, zaraz po przebudzeniu się i próby ruchu. Niekiedy towarzyszy mu obrzęk, ogólne osłabienie oraz gorączka.

Jak leczyć ból nadgarstka?

Leczenie bólu nadgarstka zależy oczywiście od przyczyny. Najczęściej jednak stosuje się unieruchomienie na jakiś czas, szczególnie w przypadku złamań, skręceń lub naciągnięć. Jeśli ból nadgarstka wynika ze stanu zapalnego, reumatyzmu lub zwyrodnień, lekarz może zalecić leczenie farmakologiczne lekami przeciwbólowymi oraz przeciwzapalnymi. Po stanie unieruchomienia warto też udać się na rehabilitację.

Jednym z domowych sposobów złagodzenia bólu nadgarstka są zimna okłady oraz delikatne masaże. Ponadto dla szybszej regeneracji kości i mięśni zaleca się spożywanie kurkumy, jarmużu, imbiru oraz kozieradki.

Rehabilitacja nadgarstka

Rehabilitację nadgarstka możesz wykonywać w domu albo w klinice rehabilitacyjnej. Lekarz z pewnością oceni, czy musisz udać się na profesjonalną rehabilitację. Ćwiczenia, które możesz wykonywać w domu, to na przykład powolne otwieranie i zamykanie dłoni. Ponadto możesz chwycić w dłoń butelkę i powoli ruszać dłonią w dół i w górę. Energiczne poruszanie palcami również wpływa na rozruszanie nadgarstka. Możesz też złożyć dłoń w pięść i poruszać ją w prawo i w lewo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj