Obecnie termometry rtęciowe nie są już sprzedawane. W pewnym okresie istniało również zalecenie, aby zwracać te już posiadane do aptek lub przychodni. Wynika to z niebezpieczeństw związanych z zawartością tych urządzeń pomiarowych. Szklany termometr można bowiem łatwo uszkodzić lub zbić, a wówczas większość z nas zupełnie nie wie jak się zachować. Mimo iż nie są one już w sprzedaży, to nadal znajdziemy je w wielu polskich domach. Rozbity termometr z rtęcią jest bardzo niebezpieczny! Nie wolno o tym zapominać!

To musisz wiedzieć!

Rtęć stanowi drugi pod względem toksyczności pierwiastek występujący na Ziemi. Nawet niewielka jej ilość może prowadzić do śmierci!

Opary rtęci, które wydostaną się z termometru, mogą powodować:

  1. Bóle kończyn.
  2. Bóle głowy.
  3. Uszkodzenia Ośrodkowego Układu Nerwowego.
  4. Osłabienie.
  5. Drżenia rąk oraz nóg.
  6. Wypadanie zębów.
  7. Zapalenie przewodu pokarmowego.

Zobacz także: Ból głowy – kiedy może występować i czy jest objawem choroby?

Co robić, gdy dojdzie do rozbicia termometru z rtęcią?

  1. Z rtęci uformują się małe srebrne kuleczki. Zakładamy gumowe rękawiczki, bierzemy sztywny papier i zbieramy je np. do słoika.
  2. Zarówno zebraną rtęć, jak i rozbite szkło umieszczamy w szczelnie zamykanym szklanym słoiku lub szczelnym, plastikowym worku.
  3. Opakowanie z resztkami termometru zanosimy do apteki.
  4. Pomieszczenie, w którym doszło do rozbicia termometru, należy wietrzyć z dużą intensywnością przez co najmniej kilka dni.
  5. Nie wolno używać odkurzacza do zbierania resztek rozbitego termometru, gdyż spowoduje on rozpylenie oparów rtęci po domu. Zmiotka również się nie sprawdzi, gdyż doprowadzi do rozbicia rtęci na mniejsze kuleczki.

Nadal masz termometr rtęciowy w domu? Możliwe, że wcale go nie używasz, a jedynie leży w szafce. Najlepiej, jeśli zaniesiesz go do apteki, gdyż może stanowić on duże zagrożenie dla Ciebie, Twoich dzieci i innych bliskich osób. Na rynku obecnie jest bardzo duży wybór termometrów (chociażby elektroniczne lub na podczerwień), które są równie skuteczne, ale również dużo bezpieczniejsze.

Czytaj więcej: Jak wybrać termometr dla dziecka?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj