Dobór odpowiednich okularów korekcyjnych dla dziecka jest niezwykle istotny. Jeśli właściwie je dopasujemy, będą stanowić wręcz ozdobę twarzy, nieodpowiednie zaś będą szpecącym dodatkiem. Wiadomo jednak, że ich najważniejszą funkcją jest korygowanie wzroku i umożliwienie dziecku wyraźnego oglądania świata. Jednak musimy pamiętać, że większość dzieci jest bardzo aktywna, okulary muszą więc być idealnie dopasowane do ich potrzeb i wygodne.

Okulary korekcyjne dla dziecka stają się zakupem koniecznym, gdy lekarz okulista stwierdzi u naszej pociechy występowanie wady wzroku. Jak ją zauważyć i co może na nią wskazywać? Istnieje kilka elementów, które mogą nam zasugerować, że nasze dziecko nie widzi w pełni wyraźnie. Jeśli często uskarża się na bóle głowy oraz oczu często mruży, oraz przeciera oczy, siada nadmiernie blisko telewizora, a gdy prosimy, aby się przesunęło, protestuje, twierdząc, że nie widzi, zasłania jedno z oczu, np. gdy robi coś na komputerze lub ogląda telewizję, mocno przechyla głowę w czasie nauki pisania, czytania czy rysowania. Również, jeśli często potyka się i wpada na różne przedmioty. Jeśli zaobserwujemy takie objawy, koniecznie należy udać się do okulisty.

Prawdopodobne jest, że u dziecka doszło do wystąpienia wady wzroku i niezbędne będzie noszenie okularów lub soczewek korygujących. Istotne jest, aby wszelkie wady wzroku były jak najwcześniej korygowane. Noszenie okularów sprawi, że dziecko uzyska znaczący komfort widzenia, jak również poprawianie wzroku we wczesnym dzieciństwie daje szansę na przywrócenie ostrości widzenia.

Zobacz także: Badanie wzroku – opis i przebieg badania

Gdy udamy się do salonu optycznego, to wybór okularów dla dzieci przyprawi nas niemal o ból głowy. Z pewnością jednak warto wybrać takie miejsce, gdzie sprzedawca, będzie umieć odpowiednio doradzić jakie szkła i oprawki, z dostępnych w ich sklepie będą najodpowiedniejsze.

Właściwe szkła

Dla dziecka najważniejsze są właściwie dobrane szkła, które poprawiają ostrość widzenia, sprawiają, że czuje się komfortowo i bezpiecznie. Nie bez znaczenia będzie również estetyczna i ładna oprawka dopasowana do twarzy i upodobań.

Gdy przyjdzie czas wyboru oprawek, postarajmy się, aby dziecko uczestniczyło w tym procesie. Jeśli je zaaprobuje i mu się spodobają, to z pewnością zdecydowanie chętnie będzie je nosić.

Jakie okulary korekcyjne dla dziecka?

Specjaliści zaznaczają, że dla dzieci zdecydowanie bardziej wskazane są modele oprawek wyposażone w większe szkła, czyli takie, które nie powodują zawężania pola widzenia. Nie bez znaczenia jest również materiał, z jakiego zostaną one wykonane, gdyż tworzywo powinno być odporne na wyginanie i rozciąganie. Aby zyskać więcej pewności, że dziecko nie będzie nieustannie zdejmować okularów można zdecydować się na model ze specjalnymi zausznikami, które pozwolą im stabilnie utrzymywać się na miejscu i nie będą nieustannie zsuwać się z noska.

Aby można było mówić o odpowiednio dobranych okularach, powinniśmy zdecydować się na takie, które nie będą powodowały u dziecka utrudnień w prowadzeniu aktywnego trybu życia, będą lekkie, bezpieczne oraz ładne.

Wybór szkieł powinien być przeprowadzony wspólnie z okulistą. Najlepszym rozwiązaniem będą plastikowe soczewki, które są odporne, lekkie i bezpieczne. Są to istotne elementy, gdyż jak wiadomo, dzieci są niezwykle aktywne i w trakcie zabawy nie raz zapomną o okularach, które z hukiem spadną na ziemię.

Wskazane jest również zastosowanie powłoki antyrefleksyjnej, która będzie stanowić zabezpieczenie dla oczu przed szkodliwym oddziaływaniem promieniowania UV, jak również olśnieniem słonecznym.

Czytaj również: Jak właściwie dobrać soczewki? Skorzystaj z pomocy twojepierwsze.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj