Jeśli chcesz wyjechać do sanatorium, musisz liczyć się z długim czasem oczekiwania. Z reguły trwa 24 miesiące. Korzystając z wyszukiwarki internetowej przygotowanej przez NFZ, możesz monitorować aktualny numer w kolejce.

Jak sprawdzić numer skierowania do sanatorium?

Jeśli chcesz sprawdzić numer skierowania, możesz skorzystać z przeglądarki skierowań na leczenie uzdrowiskowej dostępnej na stronie NFZ. Zajrzyj TUTAJ Okres oczekiwania na pobyt w sanatorium jest uzależniony od liczby pacjentów, którzy otrzymali skierowanie na leczenie uzdrowiskowe. W związku z tym czas oczekiwania różni się w zależności od konkretnego oddziału NFZ. 

Wejdź na wspomnianą stronę i wpisz numer skierowania. Dzięki temu możesz na bieżąco monitorować postępy. System pozwala również zweryfikować dane ogólne, opinię balneologa i aktualny numer w kolejce. Ponadto udostępnia informacje dotyczące terminu i miejsca leczenia oraz adres i numer telefonu do sanatorium, z którego usług będziesz korzystać.

Jak dostać skierowanie?

Jeśli chcesz wyjechać do sanatorium, wybierz się do lekarza rodzinnego. Biorąc pod uwagę Twój stan zdrowia, może wystawić skierowanie. Należy go dostarczyć osobiście lub przesłać pocztą do odpowiedniego oddziału NFZ. Pamiętaj, by dołączyć do skierowania wyniki badań zleconych przez lekarza prowadzącego. Możesz zasugerować, do jakiego sanatorium chcesz pojechać, ale nie jest to wiążące. Jeśli NFZ zaakceptuje skierowanie,  powiadomi Cię o dacie i miejscu pobytu na 14 dni przed planowanym wyjazdem. 

Możesz zrezygnować z proponowanego terminu, jeśli w tym czasie przypada leczenie szpitalne, pogorszył się Twój stan zdrowia albo z powodu ważnych spraw rodzinnych. Pamiętaj, by niezwłocznie poinformować o tym NFZ. Jeżeli nie uzasadnisz swojej decyzji, musisz złożyć nowy wniosek.

Warto przeczytać: Akademia NFZ – celem Twoje zdrowie

Jak dostać skierowanie do sanatorium dla dziecka?

Nie traktuj  turnusu rehabilitacyjnego jak kolonii. Ma poprawić stan zdrowia dziecka, dlatego mały pacjent musi spełnić określone kryteria.

NFZ finansuje kilka rodzajów świadczeń: 

  • uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dzieci w wieku od 3 do 6 lat pod opieką osoby dorosłej,
  • uzdrowiskowe leczenie sanatoryjne dzieci w wieku 7-18 lat,
  • uzdrowiskowe leczenie szpitalne dzieci w wieku 3-18 lat.

Biorąc pod uwagę wskazania medyczne, lekarz decyduje, do którego sanatorium powinno trafić dziecko, na przykład w górach lub nad morzem. Nie musisz wypełniać sterty dokumentów. Najważniejsze jest skierowanie wystawiane przez lekarza rodzinnego i weryfikowane przez regionalny oddział NFZ. Teraz pozostało Ci tylko czekać na ostateczną decyzję. Jeśli chcesz sprawdzić, na jakim etapie znajduje się obecnie skierowanie, zajrzyj na wspomnianą wyżej stronę. Pamiętaj, że nie możesz odwołać się od negatywnej decyzji. Jeżeli NFZ zweryfikuje pozytywnie skierowanie, poinformuje Cię przynajmniej z 18-dniowym wyprzedzeniem o terminie podjęcia leczenia. 

Ile jest ważne skierowanie do sanatorium?

Skierowanie do sanatorium jest ważne jest przez 18 miesięcy, licząc od daty jego wystawienia. Po tym czasie Narodowy Fundusz Zdrowia ponownie je zweryfikuje. Musisz wtedy powtórzyć badania, by potwierdzić zasadność wyjazdu do sanatorium. 

Czytaj więcej: Jak długo ważne jest skierowanie?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj