fot.elements.envato.com

W maju zaczyna pylić wiele drzew, traw i chwastów, które powodują typowe objawy alergiczne takie jak katar sienny, kaszel, zaczerwienienie i łzawienie oczu. W czasie największego stężenia pyłków w powietrzu najlepiej nie wychodzić z domu i wietrzyć wyłącznie w nocy i po opadach deszczu. Sprawdź, które rośliny pylą w maju i jak długo uczulają.

Trawy

Największe stężenie pyłków traw przypada na maj, czerwiec i lipiec. W naszym kraju występuje ponad 150 gatunków traw, które często powodują nieżyt nosa i objawy astmy pyłkowej takie jak kaszel, duszności i świszczący oddech. Oprócz tego pyłki traw mogą być także przyczyną alergicznego zapalenia spojówek. Alergicy powinni więc unikać przebywania na łąkach i w miejscach, w których jest koszona trawa, zwłaszcza w okresie największego pylenia. Dobrym momentem, aby wyjść z domu, jest przedpołudnie i noc, kiedy w powietrzu odnotowuje się mniejsze stężenie pyłków.

Dąb

Dąb pyli od końca kwietnia do początku czerwca. W pierwszych tygodniach najbardziej pyli dąb szypułkowy, a w drugiej połowie maja – bezszypułkowy. Oba rodzaje występują niemal w całej Polsce (z wyłączeniem gór i północno-wschodniej części kraju). Najczęściej można je znaleźć w miastach, głównie dlatego, że świetnie radzą sobie z różnego rodzaju zanieczyszczeniami. Pyłki dębu powodują przeważnie wodnisty katar oraz zapalenie spojówek. Alergicy powinni unikać przebywania w parkach, skwerach i lasach dębowych.

Sosna

W Polsce występują 4 rodzaje sosny: limba, pospolita, czarna i kosodrzewina, a uczulenie powodują jedynie ich kwiaty męskie. Pylą one od maja do połowy czerwca. W tym czasie można zauważyć żółty proszek, który osadza się na samochodach, budynkach czy kałużach. Sosna rzadko uczula alergików, natomiast niekiedy może powodować zaostrzenie objawów. Dzieje się tak w przypadku połączenia alergenu z owocami oleistymi np. orzechami, kiedy dochodzi do alergii krzyżowej. Przeważnie jednak pyłki sosny powodują jedynie katar.

Babka

W maju zaczynają pylić dwa gatunki babki, a największe stężenie pyłków przypada na przełom czerwca i lipca. Wciąż jednak nie są to duże wartości, ale czasami prowadzą do pojawienia się uciążliwych objawów. Najczęściej występuje nieżyt nosa oraz zapalenie spojówek, a u niektórych osób może dojść do pojawienia się pokrzywki i atopowego zapalenia skóry.

Szczaw

Uczulenie na szczaw występuje bardzo rzadko, a stężenie jego pyłków w miastach jest niskie lub średnie. Jednak, tak jak każda roślina, może wywołać typowo alergiczne objawy w momencie najintensywniejszego pylenia, które przypada na czerwiec i lipiec. Do najbardziej charakterystycznych dolegliwości należą kaszel, katar sienny i zaczerwienienie oczu, ale może również dojść do zwężenia kanałów dochodzących do płuc i do pojawienia się objawów astmatycznych. Alergicy powinni więc unikać przebywania w pobliżu pól, łąk i trawników, na których rośnie szczaw.

Pokrzywa

Pokrzywa pyli od maja aż do października, a od czerwca do sierpnia stężenie jej pyłków w powietrzu jest bardzo wysokie. Osoby uczulone na nią zmagają się z katarem, bólami głowy, swędzeniem skóry, alergicznym zapaleniem spojówek, a nawet z astmą. Warto więc unikać takich miejsc, w których znajduje się ten chwast.

Zarodniki grzybów Alternaria

Jest to jedna z odmian grzybów pleśniowych, które pylą przez większą część roku, a od maja do września uczulają najbardziej. W tym czasie mogą powodować kichanie, katar sienny, drapanie w gardle i kaszel, a niekiedy również częste zapalenia krtani. Alternaria znajdują się w miejscach wilgotnych i źle wentylowanych, ale osiadają też na żywności i materiałach włókienniczych. Najczęściej można je spotkać w kuchni, łazience, garażu czy na strychu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj