Rodzaje bólu głowy
fot. elements.envato.com

Głowa może boleć z wielu powodów, wielokrotnie jednak jest to dolegliwość, którą ciężko wytrzymać i która zaburza codzienne funkcjonowanie, nie pozwalając skupić nam się na pracy oraz innych czynnościach. Ból głowy może występować samoistnie lub być objawem wielu chorób, jednak jeżeli występuje często, nie wolno go lekceważyć. Jakie są rodzaje bólu głowy i jak można je rozpoznać?

Rodzaje bólu głowy

Ból głowy może mieć charakter pierwotny (samoistny) lub wtórny (wywołany innymi chorobami). Znacznie częściej mamy do czynienia z postaciami bólu samoistnego i mogą one dotyczyć każdego i wystąpić praktycznie w dowolnym momencie. Ból głowy o charakterze wtórnym zazwyczaj związany jest z infekcjami, urazami, stosowaniem niektórych leków czy dysfunkcją naczyniową.

Zobacz także: Leczenie astmy – jak przebiega?

Migreny

Dokładna przyczyna występowania migren nie została do końca poznana. Charakterystyczny dlatego schorzenia jest jednostronny, pulsujący ból głowy. Migrenie towarzyszyć może nadwrażliwość na światło, niektóre zapachy oraz dźwięki. Czasami zdarza się, że napad bólu poprzedzany jest ubytkami w polu widzenia i pojawieniem się mroczków przed oczami.

Klasterowe bóle głowy

To kolejny rodzaj bólu głowy, którego przyczyny dotąd nie ustalono. Wiadomo, że ma charakter silnych napadów, które pojawiają się najczęściej w okolicy skroni, czoła czy oczodołów. Mogą wystąpić również łzawienia, zaczerwienienie spojówek oraz obrzęk powiek. Ból najczęściej pojawia się w nocy i może trwać nawet kilka godzin.

Napięciowe bóle głowy

Najczęściej występują u kobiet pomiędzy 25. a 35. rokiem życia. Ich obraz kliniczny bywa różny, tak samo jest z czasem trwania i natężeniem. Choć ich przyczyna również nie została potwierdzona, uważa się, że powstają pod wpływem zarówno czynników fizjologicznych, jak i społecznych oraz psychologicznych.

Ból głowy można podzielić również ze względu na lokalizację jego występowania:

  • ból z tyłu głowy – często związany jest z nadciśnieniem tętniczym lub przeciążeniem odcinka szyjnego kręgosłupa;
  • ból z przodu głowy – najczęściej występuje przy migrenach i napięciowym bólu głowy, może wskazywać także na zapalenie zatok przynosowych;
  • ból z lewej lub prawej strony głowy – jednostronny ból głowy występuje najczęściej przy migrenach i klasterowych bólach głowy;
  • ból skroniowy – może występować w wyniku infekcji, chorób naczyń krwionośnych, w wyniku silnego stresu, przy napięciowym bólu głowy, migrenach, nowotworach.

Jak wygląda leczenie bólu głowy?

Pierwotne postaci bólu głowy leczy się głównie objawowo, ponieważ nie ma leków eliminujących ich przyczyny. Doraźnie w łagodzeniu dolegliwości mogą być pomocne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) np. deksketoprofen, charakteryzujące się szybkim początkiem działania przeciwbólowego. Można stosować go na pusty żołądek – co jest to szczególnie istotne w przypadku bólu ostrego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj