Antybiogram jest badanie mikrobiologicznym, podczas którego obserwuje się wrażliwość bakterii na dany antybiotyk. Ma to kluczowe znaczenie, by terapia antybiotykowa była skuteczna, ponieważ tendencja do leczenia antybiotykami ponad potrzebę sprawiła, że wiele szczepów bakterii uodporniło się na popularne rodzaje antybiotyków. W badaniu widać, która bakteria jest odporna na działanie leku, a która nie. Pomaga to lekarzowi wybrać najwłaściwszy.

Wskazania do wykonania antybiogramu

Nie ma konieczności przyjmowania antybiotyków przy każdym przeziębieniu, tak samo nie trzeba wykonywać antybiogramu każdorazowo, gdy pojawia się konieczność wprowadzenia terapii antybiotykowej. Najczęściej kieruje się na to badanie osoby, które zmagają się z ciężkimi w przebiegu i nawracającymi infekcjami, przy których ustalenie, które bakterie je powodują jest niemożliwe, dlatego i ich wyleczenie jest poważnie utrudnione.

Antybiogram – przebieg badania

Antybiogram ustala się na podstawie próbki wydzieliny pobranej od pacjenta. Może być to np. krew, mocz czy wymaz z gardła. Z próbki robi się posiew o podłożu bakteriologicznym i hoduje się bakterię, jeśli oczywiście była ona w wydzielinie. Jej dokładna obserwacja pozwoli stwierdzić, jakiego rodzaju bakteria jest przyczyna choroby pacjenta. Następnie testuje się na wyhodowanej bakterii różne rodzaje antybiotyków, by sprawdzić, na który jest najmniej odporna. Lekarz ustala też, do której z trzech grup zaliczyć bakterię: szczepu wrażliwego, czyli podatnego na leczenie antybiotykiem w przeciętnej dawce, szczepu średniowrażliwego, czyli podatnego na leczenie zwiększonymi dawkami antybiotyku lub szczepu opornego, który nie reaguje na leczenie żadną dawką.

Antybiogram – skuteczność badania

Antybiogram może przynieść bardzo pozytywne skutki, na pewno działa lepiej niż losowe dobieranie antybiotyków. Jego wyniki bywają jednak podważalne. Przykładowo wymaz pobrany z gardła może być sfałszowany, jeśli pacjent stosował tabletki do ssania na gardło, a nawet płukał jamę ustną płynem odświeżającym.

Zobacz także: Gronkowiec złocisty u dzieci, poznaj najważniejsze fakty

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj