fot. elements.envato.com

Łysienie jest to zjawisko, które nawet u mężczyzn nieprzywiązujących wielkiej wagi do swojego wyglądu może wywołać pewien niepokój. Niektórzy wręcz panicznie boją się tego, że pewnego dnia ich włosy zaczną się przerzedzać i szukają skutecznych sposób w zaradczych. Można oczywiście ograniczyć łysienie, trzeba jedna zawsze dobrze poznać przyczyny. Wtedy terapia będzie o wiele bardziej skuteczna.

Łysienie u mężczyzn– jakie objawy powinny niepokoić

Nie jest prawdą, że problem ten dotyczy tylko panów, którzy przekroczyli pięćdziesiątkę. Łysienie u mężczyzn może się rozpocząć już w bardzo wczesnym wieku, wszytko to kwestia genów. Niektórzy panowie po sześćdziesiątce czy nawet po siedemdziesiątce mogą się pochwalić bujną czupryną. Jednocześnie nie jest rzadkim widok mężczyzny przed trzydziestką, który ma bardzo przerzedzone włosy. Nie musi być tak, że jesteśmy skazani na to, co przygotowała dla nas natura. Należy jednak bardzo skrupulatnie kontrować, czy już nie zaczęły się pojawiać niepokojące objawy, czyli nadmierne wypadnie włosów. Jeśli na ich miejsce nie pojawiają się nowe, powstają zakola na czole lub też na środku głowy włosy w ogóle nie odrastają – jest to już powód do niepokoju. Co ważne, wczesne zaobserwowanie tych objawów może być kluczowe dla późniejszego leczenia.

Jakie są przyczyny łysienia u mężczyzn

Łysienie u mężczyzn
Łysienie u mężczyzn (fot. Shutterstock)

Jak już zostało wspominane, niekoniecznie wiek musi być powodem, dla którego na głowie jest coraz mnie włosów. Kluczową rolę mogą ogrywać geny. Tak jest w przypadku łysienia androgennego, czyli dziedzicznego. Przyczyny tego zjawiska mogą być jednak inne. Wśród tych najbardziej typowych znajduje się między innymi zła dieta, nadmierne spożywanie alkoholu, inne używki, a nawet przyjmowanie niektórych leków, choroby itd. Najnowsze badania wskazują, że nadmiar testosteronu nie wywołuje nadmiernej utraty włosów. Nie warto wpadać w panikę, gdy zaobserwujemy pierwsze objawy. Gdy jednak chcemy przeciwdziałać temu zjawisku – należy jak najszybciej udać się do specjalisty – trychologa. Pomoże on dobrać najskuteczniejsze w danym przypadku metody zapobiegawcze, gdyż dokładne określenie przyczyny jest kluczem do sukcesu w tej kwestii. Samodzielne podejmowanie się diagnostyki, kupowanie preparatów bez konsultacji z lekarzem – może tylko pogłębić frustrację, gdyż metoda prób i błędów w tej sytuacji nie sprawdzi się najlepiej.

Łysienie u mężczyzn– czy są skuteczne sposoby leczenia?

Wizyta u specjalisty powinna mieć miejsce najlepiej już po zaobserwowaniu pierwszych objawów. Dzięki temu leczenie może być dużo skuteczniejsze, niż w przypadku mężczyzn, którzy zwlekają z uddaniem się do trychologa lub dermatologa. Z pewnością specjalista  zaleci  zmianę diety. Wielu zapracowanych mężczyzn nie ma czasu na dbanie o przyjmowanie wszystkich niezbędnych składników. Niestety, niedobory:

mogą powodować osłabienie włosów. Kondycja włosów często odzwierciedla kondycje całego organizmu, nie ma się więc co dziwić, że zaczynają one gorzej wyglądać i wypadać, gdy zaniedbujemy dietę. Warto też stosować kosmetyki wzmacniające włosy. Dużo większą skuteczność mają specjalistyczne preparaty, które zakupić można w aptece. W ostateczności, gdy łysienie jest bardzo dokuczliwe, można się zdecydować na uzupełnienie ubytków włosów – zabieg chirurgiczny lub niechirurgiczny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj