Po 50. roku życia zwiększa się ryzyko zachorowania na wiele groźnych dla życia chorób, między innymi nowotworów piersi i szyjki macicy. Większość z nich, jeśli zostanie odpowiednio wcześnie wykryta, jest uleczalna lub możliwa do pełnego kontrolowania. Pakiet badań laboratoryjnych pozwalających na rozpoznanie tych chorób to najlepszy sposób, żeby pokazać swojej mamie, jak bardzo ci na niej zależy.
Znaczenie badań profilaktycznych dla kobiet po 50. roku życia
Około 50. roku życia u kobiet następuje zatrzymanie cyklu miesiączkowego, czyli menopauza. Jajniki przestają wówczas produkować estrogeny i progesteron, żeńskie hormony płciowe. Estrogeny mają ważne znaczenie dla zdrowia kobiet, chronią je między innymi przed chorobami układu krążenia, zawałem i udarem mózgu. Kiedy przestają być produkowane przez organizm, u kobiet wzrasta ryzyko wystąpienia tych chorób. Menopauzę poprzedza roczne lub dwuletnie klimakterium, okres przejściowy, podczas którego następuje wygaszanie funkcji produkcji hormonów.
Objawy klimakterium przypominają objawy pierwszych stadiów wielu poważnych chorób, są nimi bowiem między innymi uderzenia gorąca, zawroty i bóle głowy oraz kołatanie serca. Stąd łatwo je zbagatelizować. Aby nie dopuścić do rozwoju choroby, warto regularnie się badać. Wykonanie kompleksowych badań profilaktycznych możliwe jest na przykład po wykupieniu pakietu badań w prywatnym centrum medycznym Zakup abonamentu medycznego w centrach Falck, obejmuje między innymi programy przeglądów profilaktycznych. Wyniki badań zinterpretowane przez lekarza internistę pozwolą na odpowiednio wczesne podjęcie leczenia. W przypadku większości chorób wczesne wykrycie choroby to najważniejsze kryterium dobrych rokowań dla terapii.
Przegląd zdrowia mamy – choroby, których ryzyko wzrasta u kobiet po 50. roku życia
U kobiet po 50. roku życia zwiększa się ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca (chorobę wieńcową). Choroba ta jest wynikiem długotrwałego niedostatecznego dotlenienia mięśnia sercowego. Najczęściej stan taki rozwija się w wyniku miażdżycy tętnic wieńcowych. Częstym skutkiem choroby wieńcowej jest zawał mięśnia sercowego.
Inną dolegliwością, na którą narażone są kobiety po menopauzie, jest nadciśnienie tętnicze. Podstawowym objawem tej choroby jest okresowo lub stale podwyższone ciśnienie rozkurczowe i skurczowe. Skutkiem nieleczonego nadciśnienia może być uszkodzenia nerek, serca, mózgu lub oka.
Rak piersi i szyjki macicy to dwa najczęściej występujące u kobiet nowotwory. Oba zazwyczaj wykrywane są u kobiet ok. 50 roku życia. Początkowo mogą rozwijać się bezobjawowo. Jednak tylko wcześnie rozpoznane można skutecznie powstrzymać, zanim zaczną dawać przerzuty do innych narządów.
U kobiet po 50. roku życia, szczególnie tych, które mają nadwagę lub są otyłe, może rozwinąć się cukrzyca typu 2. Polega ona na zmniejszonej wrażliwości tkanek organizmu na insulinę. Nieleczona lub nieprawidłowo leczona cukrzyca może spowodować uszkodzenie wielu narządów, między innymi oka i nerek.
Z wiekiem zmniejsza się też, zwłaszcza u kobiet, gęstość mineralna kości. Kobiety po menopauzie szczególnie narażone są przez to na osteoporozę. Jej wynikiem może być skłonność częstych do złamań kości i problemy z ich regeneracją.
Przegląd zdrowia mamy – jakie badania warto regularnie przeprowadzać po 50. roku życia
Żeby odpowiednio wcześnie wykryć niepokojące zmiany, warto raz na rok poddawać się badaniom USG jamy brzusznej i USG piersi oraz EKG z opisem. Dobrze jest również badać krew pod kątem:
- OB,
- morfologii,
- stężenia glukozy,
- cholesterolu całkowitego oraz LDL i HDL,
- żelaza,
- kreatyniny,
- trójglicerydów,
- prób wątrobowych (ALAT, ASPAT, CRP).
Badanie krwi powinno uzupełniać ogólne badanie moczu. Z wynikami badań należy zgłosić się do lekarza, który będzie mógł profesjonalnie je zinterpretować.
Zobacz także: Analiza składu ciała – opis i przebieg badania