26 tydzień ciąży to dalej 6 miesiąc ciąży. To również ostatni tydzień drugiego trymestru ciąży. Długość twojego dziecka od czubka głowy do krzyża wynosi 23-25 cm, natomiast masa malucha wacha się między 850 a 1000 g. Na tym etapie ciąży możesz się już zastanawiać nad sposobem w jaki chciałabyś rodzić, typem znieczulenia, wyborem szpitala i dostępnych w nim opcji dodatkowych do porodu. W niektórych szpitalach jest możliwość wykupienia prywatnej usługi opieki położnej podczas porodu bądź po porodzie jak również pojedynczego pokoju dla mamy i dziecka. Załatwienie tych formalności na tym etapie ciąży pozwoli Ci spokojniej przejść przez kolejne tygodnie, które fizycznie mogą stać się dla Ciebie coraz bardziej trudniejsze.

Co się dzieje z dzieckiem w 26 tygodniu ciąży?

26 tydzień ciąży - dziecko 3D
26 tydzień ciąży – dziecko 3D

26 tydzień ciąży jest wyjątkowy, ponieważ w tym tygodniu Twoje dziecko otworzy oczy. Jest to nowe doświadczenia dla malucha, które będzie w najbliższym czasie pieczołowicie je doskonalił. Dziecko będzie otwierać i zamykać oczy systematycznie i doskonalić odruch mrugania. Oczy na tym etapie są już w pełni wykształcone. Siatkówka oka ma już wszystkie warstwy. Kolor oczy u wszystkich dzieci na tym etapie jest niebieski, niezależnie od tego jaki będzie w późniejszym etapie życia. Na tym etapie rozwoju dziecko dalej jest bardzo chude. W miarę upływu czasu systematycznie będzie gromadzić tkankę tłuszczową, by przy porodzie przypominać już pulchnego, typowego bobasa. Obecnie skóra jest pomarszczona i czerwona, co również się zmieni w miarę gromadzenia tkanki tłuszczowej. Brwi, rzęsy i paznokcie dziecka są już w pełni wykształcone. Są one jednak jeszcze bardzo krótkie, ale w miarę rozwoju dziecka w twoim brzuchu również będą systematycznie rosły. Płuca dziecka wytwarzają surfaktant, który zabezpiecza pęcherzyki płucne przed sklejaniem. Jednak płuca nie są jeszcze na tyle wykształcone aby dziecka mogło samodzielnie oddychać. Gdyby maluch urodził się na tym etapie, potrzebowałby specjalnej aparatury do podtrzymania oddechu.

Jak zmienia się Twoje ciało w 26 tygodniu ciąży?

Twój brzuch cały czas powiększa się, Ty przybierasz na wadze i stajesz się coraz bardziej ociężała. Niektóre dolegliwości z tym związane jak: bóle pleców, kurcze nóg, ucisk na pęcherz, ucisk na miednice czy bóle głowy mogą się nasilić. Ruchy Twojego dziecka mogą zacząć sprawiać Ci ból, np. pod żebrami czy w okolicach kręgosłupa. Niektórym kobietom pomaga w niwelowaniu tego bólu pozycja leżąca na lewym boku. Odciąża ona kręgosłup i nie czujesz tak bardzo grawitacyjnego obciążenia Twojego malucha jak przy pozycji stojącej lub siedzącej. Możesz również zaopatrzyć się w specjalny pas ciążowy, który pozwala odciążyć kręgosłup.

26 tydzień ciąży – o czym powinnaś wiedzieć?

Czym jest niewydolność szyjki macicy? W czasie całej ciąży wejście do macicy jest zabezpieczone czopem śluzowym. Czop ten powinien pozostać na miejscu do momentu wystąpienia akcji porodowych. Jeśli jednak szyjka macicy zaczyna przedwcześnie się rozwijać czop ten może wypaść co może doprowadzić do wysunięcia się pęcherz płodowego i jego pęknięcia. Zjawisko takie określane jest właśnie niewydolnością szyjki macicy. Jest to niebezpieczne zjawisko, gdyż może doprowadzić do poranienia. Około 20-25 % poranień w drugim trymestrze ciąży spowodowane jest właśnie niewydolnością szyjki macicy. Jeśli lekarz wykryje to zaburzenie powinien założyć na szyjkę macicy szew co pozwoli na utrzymanie ciąży.

Zobacz także: 27 tydzień ciąży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj