Abrazja macicy, czyli łyżeczkowanie macicy, to często wykonywany zabieg leczniczy i diagnostyczny. Wykonuje się go między innymi w diagnostyce raka endometrium, czy po poronieniu. Wiele pacjentek bardzo obawia się łyżeczkowania. Niepotrzebnie, ponieważ jest to prosty krótki zabieg, który wykonuje się w znieczuleniu ogólnym, a więc pacjenta nie czuje bólu.

Co prawda zabieg ten obarczony jest takimi powikłaniami jak możliwość przebicia ściany macicy, zakażenie, czy zrosty, jednak zdarzają się one niezwykle rzadko. Czasami wyczyszczenie jamy macicy jest konieczne i jego zaniechanie grozi dużo poważniejszymi konsekwencjami zdrowotnymi niż ewentualne powikłania po zabiegu. Sprawdź, jakie są wskazania do wykonania łyżeczkowania, jak przebiega zabieg i jak się do niego przygotować.

Na czym polega łyżeczkowanie macicy?

Czyszczenie jamy macicy zwane abrazją lub łyżeczkowaniem polega na usunięciu chorych tkanek macicy przy pomocy specjalnej łyżeczki chirurgicznej. Zabieg ten wykonuje się w celach leczniczych, ale również jako diagnostykę, aby pobrać materiał do dalszych badań.

Do wykonania łyżeczkowania nie jest konieczne jakieś szczególne przygotowanie się pacjentki, wystarczy jedynie być na czczo. Zaleca się również rezygnację ze współżycia na dwa dni przed zabiegiem.

Przed przystąpieniem do zabiegu abrazji macicy, pacjentce podaje się krótkotrwałe znieczulenie ogólne, czyli narkozę. Następnie lekarz wkłada do pochwy wziernik, a nas szyjkę macicy zakłada kulociągi ginekologiczne, które zapewnią stabilność narządu podczas wykonywania zabiegu.

Przez rozszerzoną szyjkę macicy do jej jamy wprowadza się specjalną łyżeczkę ginekologiczną, nazywaną niekiedy skrobaczką. To właśnie przy jej pomocy lekarz dokonuje oczyszczenia jamy macicy ze zbędnych, patologicznych tkanek. Cały zabieg trwa maksymalnie kilkanaście minut.
Następnie pacjentkę wybudza się z narkozy. Po około 4 godzinach od wykonania zabiegu, jeśli wszystko jest w porządku, można opuścić szpital. Po podaniu narkozy nie można prowadzić samochodu, więc należy wcześniej poprosić kogoś, by nas odwiózł do domu, lub zamówić taksówkę.

Po łyżeczkowaniu przez kilka dni mogą występować bóle w podbrzuszu i lekkie krwawienie. Można zażywać środki przeciwbólowe dostępne bez recepty. Nie powinno się natomiast korzystać z tamponów, a jedynie z podpasek. Konieczna jest również rezygnacja ze współżycia przez kilka dni. Z reguły zaleca się 2-3-dniowy odpoczynek po zabiegu, warto więc wziąć krótkie zwolnienie lekarskie lub urlop.

Jakie są wskazania do łyżeczkowania macicy?

Najczęściej łyżeczkowanie jamy macicy wykonywane jest po porodzie, gdy występuje ryzyko, że łożysko nie odkleiło się w całości. Zabieg jest konieczny również, kiedy nastąpi poronienie, ponieważ trzeba usunąć resztki tkanek ciążowych.

W celach diagnostycznych łyżeczkowanie wykorzystuje się gdy:

  • u pacjentki po menopauzie występują krwawienia z macicy,
  • przy bardzo obfitych nieregularnych miesiączkach bez wyraźnej przyczyny,
  • w przypadku polipów macicy,
  • w podejrzeniu raka endometrium,
  • przy pogrubieniu warstwy endometrium,
  • w diagnostyce niepłodności.

Do powikłań po zabiegu dochodzi bardzo rzadko, jednak są one możliwe. Mogące się pojawić powikłania po łyżeczkowaniu to:

  • przebicie ściany macicy,
  • zakażenie w jamie macicy,
  • krwotok,
  • zespół Ashermana, czyli zrosty we wnętrzu jamy macicy powstałe na skutek urazu podczas wykonywania abrazji.

Jeśli lekarz zalecił nam wykonanie łyżeczkowania jamy macicy, nie obawiajmy się zadać mu wszystkich nurtujących nas pytań dotyczących zabiegu. Dzięki temu będziemy spokojniejsze. Choć łyżeczkowanie nie jest przyjemne, to czasami jego wykonanie jest konieczne, a wręcz może uratować nasz zdrowie lub życie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj