Olej musztardowy nie jest wprawdzie tak popularny jak inne rodzaje olejów i nie można go kupić w każdym sklepie, jednak ze względu na jego dobroczynne właściwości, warto zwrócić na niego uwagę. Olej ten jest produkowany z ziaren gorczycy, a w niektórych kręgach, zwłaszcza w Indiach, Pakistanie czy Bangladeszu, jest powszechnie znany i stosowany do celów kulinarnych, ale również pielęgnacyjnych. Olej musztardowy ma charakterystyczny, intensywny zapach i żółty kolor.

Właściwości oleju musztardowego

Olej musztardowy zawiera duże ilości cennych składników mineralnych, takich jak cynk, selen, żelazo, wapń oraz magnez. Ten rodzaj oleju jest również bogaty w kwasy tłuszczowe z grupy omega3, beta – karoten oraz witaminy, w szczególności A, C, E, K oraz witaminy z grupy B. W związku z tym, olej powinien znaleźć się w każdej kuchni, ale może być stosowany również zewnętrznie, na skórę i włosy.

Stosowanie oleju musztardowego

Olej musztardowy można z powodzeniem stosować w celach kulinarnych. Można go używać na przykład jako składnik marynat do mięs, pikli albo jako dodatek do dań, na przykład sałatek. Oleju najlepiej nie podgrzewać w wysokich temperaturach, ponieważ wówczas traci większą część cennych składników odżywczych, takich jak kwasy omega3.

Oprócz wykorzystania oleju musztardowego w kuchni, jest on świetnym olejkiem do wykonywania masażu ciała. Można go również dodawać do innych olejków, które mają łagodniejsze działanie. Masaż z użyciem oleju musztardowego jest odprężający, rozgrzewający i pozwala zredukować napięcie. Wmasowywanie oleju musztardowego w stopy i dłonie będzie świetnym rozwiązaniem dla osób, które stale skarżą się na zimne stopy i dłonie. Relaksująco działa również masaż skóry głowy. Oleju nie należy nakładać na podrażnioną lub zranioną skórę, ponieważ może wywołać pieczenie i dyskomfort.

Olej musztardowy na włosy

Olej musztardowy jest jednym z częściej polecanych olei do stosowania na skórę głowy oraz włosy. Przyspiesza on porost włosów, zwłaszcza, jeśli jego aplikacja będzie połączona z delikatnym masażem pobudzającym mikrokrążenie. Oprócz tego, że olej przyspiesza porost włosów, są one zdrowsze i mocniejsze, a także mniej wypadają, a to wszystko za sprawą zawartości żelaza, magnezu i witaminy A. Poza tym, olej wpływa nawilżająco na skórę głowy. Na początku najlepiej nakładać olej na skórę głowy na około 20 – 30 minut, a jeżeli reakcja skóry będzie odpowiednia, można stopniowo wydłużać czas olejowania. W przypadku wrażliwej skóry głowy, olej może wywoływać podrażnienia lub objawy przypominające łupież, dlatego warto stopniowo przyzwyczajać skórę do olejowania. U niektórych osób sprawdza się nawet nakładanie oleju na skórę głowy na całą noc. Stosując olej musztardowy na włosy na noc, warto zabezpieczyć poduszkę oraz nie zakładać swojej ulubionej piżamy, ponieważ olej może brudzić. Przy regularnym stosowaniu olej musztardowy może delikatnie zmieniać kolor włosów, co jest widoczne szczególnie na jasnych włosach. Poza tym, po zastosowaniu oleju musztardowego na włosach mogą pojawiać się żółte refleksy. Olej musztardowy można stosować w celu przyspieszenia wzrostu włosów na skórę głowy, ale sprawdzi się również do stosowania na końcówki włosów albo na całą ich długość. Wówczas niewielką ilość oleju należy wmasować we włosy i pozostawić na jakiś czas. Najlepiej owinąć włosy folią oraz ręcznikiem, dzięki czemu będą utrzymywane w wyższej temperaturze, a drogocenne składniki będą mogły lepiej wniknąć w strukturę włosów. Jeżeli działanie oleju musztardowego jest zbyt silne lub jego charakterystyczny zapach jest nie do zniesienia, można mieszać olej musztardowy z innymi olejkami wspomagającymi porost włosów.

Zobacz także: Najlepszy tran – dlaczego warto wybrać Tran Omega-3

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj