Srom to zewnętrzna część żeńskich narządów płciowych. Może być narażony na szereg problemów zdrowotnych, w tym raka, infekcje, część chorób przenoszonych drogą płciową. Ważne jest, aby zrozumieć, jak działa ta część ciała i jak wpływa na ogólny stan zdrowia.

Budowa sromu

Żeńskie zewnętrzne narządy płciowe, zwłaszcza rozmiary i kolory łechtaczki i warg sromowych, a także ujście pochwy, mogą się znacznie różnić w zależności od osoby. Zasadniczo te różnice są związane z ilością estrogenu w okresie dojrzewania.

Srom obejmuje: 

  • wargi sromowych  mniejsze (bezwłosych, cienkich fałd skóry wokół otworu pochwy), 
  • wargi sromowe większe (owłosiona skóra wokół mniejszych warg sromowych),
  • łechtaczkę (pomaga w dobrym samopoczuciu podczas seksu),
  • wędzidełko łechtaczki,
  • cewkę moczową,
  • pochwy.

Rola sromu

Wspomniana część ciała jest przede wszystkim związana z funkcjami seksualnymi, poza tym, że bezpośrednio bierze udział podczas stosunku płciowego, zapewnia również produkcję hormonów i ochronę dróg moczowych. Bierze też udział w wydalaniu moczu. Wspomniana część ciała obejmuje cewkę moczową, która odprowadza mocz na zewnątrz.

Badania

Badania przesiewowe i profilaktyczne są istotnymi aspektami zdrowia kobiet. Szybkie wykrycie problemów zdrowotnych, zwłaszcza raka, ale i chorób przenoszonych drogą płciową, pozwala wdrożyć leczenie w odpowiednim momencie. 

Biopsja sromu to badanie, w którym niewielka część tkanki jest usuwana i badana pod mikroskopem pod kątem raka lub komórek przedrakowych. Jeśli wyniki okażą się pozytywne, lekarz zleci dodatkowe badania.

Przyczyny podrażnienia sromu

Zbyt częste mycie lub używanie nieodpowiednich kosmetyków, takich jak mydło, talk w proszku, perfumowane kosmetyki, mogą podrażniać okolice intymne. Czasami problem tkwi w niewystarczającym nawilżeniu pochwy podczas seksu. Przyczyną podrażnienia sromu może być infekcja lub nieprawidłowy poziom hormonów.

Okolice intymne myj tylko wodą lub odpowiednimi produktami niezawierającymi mydła. Podczas seksu możesz używać lubrykantów. Zanim ich użyjesz, sprawdź, czy można łączyć je z prezerwatywą. Znajdziesz je w aptece lub drogerii. Jeśli podrażnienie sromu nie ustąpi, wybierz się do ginekologa. Zleci odpowiednie badania, a następnie przepisze leki.

Jak leczyć podrażnienie okolic intymnych?

Jeśli przyczyną podrażnienia sromu są substancje drażniące lub alergeny, możesz odczuwać pieczenie lub swędzenie. Wspomniane objawy pojawiają się wkrótce po kontakcie ze środkiem drażniącym, takim jak mydło, perfumy lub lubrykanty. Zazwyczaj ustępują po kilku dniach. Pacjentki cierpiące na łuszczycę, egzemę, liszaj twardzinowy lub liszaj płaski, mogą zauważyć czerwone plamy w okolicach intymnych. 

Jeśli wysypka pojawi się po użyciu nowego mydła, wypróbuj delikatny środek. Jeśli stan się pogorszy lub pojawi się ból, dyskomfort, swędzenie lub pieczenie na sromie, skonsultuj się z lekarzem. Zazwyczaj zleci analizę moczu i wymazy z pochwy.

Właściwe leczenie uzależnione jest od tego, co powoduje dyskomfort. W przypadku stanu zapalnego należy wyeliminować czynnik drażniący. Jeśli podrażnienie sromu wywołuje infekcja drożdżakowa, zazwyczaj stosuje się miejscowo krem przeciwgrzybiczy. Z kolei infekcje bakteryjne leczy się za pomocą antybiotyków. 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj