Glistnica to jedna z powszechniejszych chorób pasożytniczych. Występuje przede wszystkim w krajach rozwijających się z uwagi na niedostateczny poziom higieny oraz zbyt niski poziom dostępu do czystej wody. Dzieci stanowią grupę szczególnie narażoną na zarażenie glistą ludzką. Wynika to z faktu niedostatecznego wyrobienia dotychczas nawyków higienicznych oraz wkładania do buzi brudnych rąk oraz produktów, które upadły na ziemię. Jaja glisty ludzkiej możemy przetransportować do domu na butach, kołach od wózka czy zabawkach, w ten sposób znajdą się na naszych podłogach.

Jaja glisty ludzkiej po połknięciu przedostają się do jelit, gdzie wykluwa się larwa, następnie wraz z krwią pasożyt rozprzestrzenia się po organizmie, trafiając m.in. do płuc, serca czy żołądka. Dorosłe osobniki bytują i rosną, składając jaja w jelitach, gdzie dzięki pożywce z niszczonych ścian tego narządu oraz składników znajdujących się w treści jelitowej zyskują możliwość składania aż 200 000 jaj w ciągu jednego dnia.

Zobacz także: Owsiki u dziecka – objawy, diagnoza i leczenie

Glistnica – typowe objawy choroby

W trakcie zakażenia w organizmie mogą znajdować się zarówno pojedyncze sztuki, jak i setki pasożytów. Ich występowanie może powodować następując objawy :

1. Alergiczne:

  • Świąd skóry,
  • Pokrzywka,
  • Zapalenie spojówek,
  • Obrzęki w obrębie twarzy oraz rąk,
  • Suchy kaszel,
  • Łzawienie oczu.

2. Ze strony układu nerwowego:

  • Niespokojny sen,
  • Bezsenność,
  • Nadmierna pobudliwość nerwowa,
  • Niekiedy pojawiają się objawy przypominające padaczkę.

Dodatkowo wykazano, że dzieci, u których wystąpiła glista ludzka rozwijają się znacznie wolniej pod względem umysłowym oraz fizycznym w stosunku do rówieśników.

Każdy człowiek zareaguje osobniczo na obecność glisty ludzkiej w swoim organizmie. Niekiedy wystąpienie już jednej glisty może spowodować dokuczliwe dolegliwości, takie jak problemy jelitowe, pokrzywki czy objawy ze strony układu nerwowego. Objawy glistnicy mogą pojawić się zarówno jako skutek obecności dojrzałych osobników w jelicie, jak również jako konsekwencja przemieszczania się larw w organizmie.

Profilaktyka

Działania profilaktyczne w przypadku glisty ludzkiej dotyczą przede wszystkim zachowania podstawowych zasad higieny. Ręce myjemy możliwie jak najczęściej (po skorzystaniu z toalety, po powrocie do domu, przed posiłkiem), owoce i warzywa dokładnie myjemy pod bieżącą wodą, buty najlepiej zdejmować na wycieraczce przed wejściem do domu i nie zanieczyszczać przyniesionymi na nich zanieczyszczeniami domowych podłóg. Niektóre źródła mówią również o pilnowaniu dzieci aby nie bawiły się w brudnej piaskownicy, ale wówczas chyba w ogóle trzeba by im zakazać zabawy na dworze.

Czytaj również: Glista ludzka (glistnica) – objawy, rozpoznanie i leczenie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj