Laparoskopia jajowodów, czyli potocznie mówiąc, przepychanie jajowodów, to jedna z podstawowych metod diagnostycznych i leczniczych wykorzystywanych przez ginekologów na całym świecie. Czeka cię taki zabieg? Poniżej znajdziesz informacje, które cię do niego przygotują!

Co to jest laparoskopia?

Badanie, które nazywamy laparoskopią, mimo że jest inwazyjne, należy od jednych z najbezpieczniejszych badań. Do jego wykonania wykorzystuje się endoskop, czyli mały sprzęt optyczny na cienkiej rurce, który wprowadza się do wewnątrz ciała. Rurka wypełniona dwutlenkiem węgla rozszerza naczynie, do którego została wprowadzona. Kamera znajdują się na końcu rurki ułatwia lekarzom dostanie się do miejsca, które należy zoperować lub zbadać. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym – w zależności od stanu pacjenta i miejsca nacięcia. Laparoskopia wykorzystywana jest w celu leczenia wielu chorób wewnętrznych i jest bardzo skuteczna i bezbolesna. 

Dlaczego wykonuje się przepychanie jajowodów?

Jeśli chodzi o przepychanie jajowodów, to wykorzystuje się ją przede wszystkim w leczeniu niepłodności. Ma ona na celu udrożnienie jajowodów i ułatwienie zarodkom przemieszczanie się. Jajowody w najwęższym miejscu mają z reguły około 0,5 mm. Zarodek może osiągać rozmiar 0,2 mm. Nawet najmniejsze zwężenie jajowodów skutkuje niepłodnością. Właśnie dlatego stosuje się laparoskopię, która pozwala na usunięcie zrostów i polipów. Sam zabieg trwa krótko. Sonda wprowadzana jest przez nacięcie w jamie brzusznej. Pacjent zostaje na obserwacji przez dobę.

Czy przepychanie jajowodów jest bezpiecznie?

Przepychanie jajowodów jest całkowicie bezpiecznie, ale oczywiście istnieją pewne przeciwwskazania. Nie powinno się jej wykonywać w trakcie ciąży, po przebytym zawale oraz u pacjentów z zaawansowaną astmą. Powikłania po zabiegu są niezwykle rzadkie, a do najczęstszych należy:

  • uszkodzenia tkanek wewnętrznych
  • krwawienia pooperacyjne
  • przepukliny brzuszne
  • bóle w okolicy nacięcia

Niemniej jednak przepychanie jajowodów to mało inwazyjny zabieg, a pacjentka bardzo szybko dochodzi do siebie. Po zabiegu zostaje niewielka blizna, która z czasem znika. W przypadku laparoskopii diagnostycznej, szpital można opuścić już kilka godzin po zabiegu. Po operacyjnej laparoskopii pacjentka musi zostać jeszcze dobę na obserwacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj