Choć nie wszyscy przyznają się do nich, fantazje erotyczne towarzyszą każdemu człowiekowi. Każdy z nas ma przecież swoje indywidualne pragnienia, a nie każde z nich możemy lub chcemy zrealizować w prawdziwym świecie. Mimo że są zjawiskiem całkowicie powszechnym, większość osób nie mówi głośno o swoich fantazjach, przeciwnie – skrywają je w sobie, a sama myśl o rozmowie na ten temat powoduje wylew rumieńca na twarzy. Mało tego, niektórzy z nas starają się walczyć ze swoimi myślami, uważając je za niemoralne i nienormalne. Czy fantazje erotyczne rzeczywiście stanowią problem?
Fantazje erotyczne – skąd się biorą?
Pomijając rzadkie przypadki aseksualizmu, każdy człowiek odczuwa popęd seksualny. Bliskość z drugą osobą ma zaspokajać nasze potrzeby fizyczne i emocjonalne. Ważne jest tu słowo „emocjonalne”, bo popęd zaczyna się przecież w mózgu. Fantazje erotyczne są normalnym objawem jego pracy, a każda z nich odzwierciedla nie tylko nasze indywidualne potrzeby, ale także nasz charakter. Seksuolodzy są zdania, że ekstrawertykom towarzyszom znacznie odważniejsze i dziksze myśli, natomiast osoby ciche i spokojne z natury fantazjują znacznie grzeczniej. Oczywiście, także od tej reguły zdarzają się wyjątki, niemniej jednak to jak fantazjujemy mówi sporo na temat naszej osobowości.
O ile nie ma wątpliwości, że takie myśli odzwierciedlają nasze intymne potrzeby, to należy podkreślić, że nie można interpretować ich w sposób dosłowny. Przykładowo, wiele kobiet fantazjuje na temat gwałtu, często bardzo brutalnego. Nie oznacza to, że podświadomie pragną, by w realnym świecie doszło do takiego zdarzenia. Najprawdopodobniej w ich pożyciu brakuje dreszczyku emocji, a gwałt odzwierciedla potrzebę silniejszych doznań. Pikantne marzenia wynikają zatem z potrzeby chwili i zwykle pojawiają się lub przybierają na intensywności w okresach braku zaspokojenia (zarówno fizycznego, jak i emocjonalnego) lub gdy w sypialni zaczyna gościć monotonia.
Fantazje erotyczne nie dotyczą wyłącznie mężczyzn, ale także kobiet
Wielu osobom wydaje się, że fantazje erotyczne są domeną mężczyzn i osób młodych, które dopiero odkrywają swoją seksualność. Nic bardziej mylnego, bo tak samo często pikantne myśli snują też kobiety. Zamiast odczuwać skrępowanie z ich powodu, warto przyjrzeć się im nieco bliżej, bo w ten sposób możemy odkryć nasze pragnienia i lepiej zrozumieć własne emocje. Być może twoje pożycie przestało być dla ciebie satysfakcjonujące, być może pragniesz odkrywać nowe pokłady przyjemności, a być może podświadomie przestajesz ufać swojemu partnerowi. Nasza psychika często nie mówi nam o tym w sposób dosłowny, a ukrywa przekaz właśnie w nawiedzających nas marzeniach.
Fantazje erotyczne – czy warto o nich rozmawiać?
Mając to na uwadze, łatwo można dojść do wniosku, że o fantazjach można, a nawet trzeba rozmawiać. Szczera rozmowa może znacząco ożywić pożycie intymne, a udany seks będzie miał przełożenie także na inne strefy życia. Warto robić to w sposób dosłowny, nie zostawiając miejsca na żadne niedomówienia. Pamiętaj, zwierzasz się swojej drugiej połówce – osobie, z którą wiążesz swoje życie, bo darzysz ją bezgranicznym zaufaniem. Nie bój się jego/jej reakcji. Możesz mieć pewność, że nie tylko ty fantazjujesz o „nieprzyzwoitych” rzeczach.
Kiedy fantazje erotyczne przeistaczają się w problem?
O ile fantazje erotyczne są zjawiskiem całkowicie normalnym, to w niektórych przypadkach mogą być niebezpieczne. Dotyczy to sytuacji, w których myśli o określonych czynnościach seksualnych zaczynają stawać się obsesją i doprowadzają do zaniedbywania spraw codziennych i życia rodzinnego. Za niebezpieczne należy uznać też fantazje, które stopniowo przybierają na sile, stając się coraz odważniejszymi i agresywniejszymi myślami. Osoba, którą dotyczy ten problem, z czasem może przestać odczuwać przyjemność ze zbliżenia i zacznie dążyć do spełnienia swoich marzeń. W takiej sytuacji konieczna może okazać się pomoc specjalisty.