Przygotowanie do ciąży jest w zasadzie równie ważne, jak sam jej przebieg. Zarówno lekarze, jak i położnicy są zgodni w tym, że najlepsza jest planowana ciąża, do której kobieta odpowiednio nastawi się psychicznie, a także przygotuje fizycznie. Sprawdź, co robić jeszcze przed zajściem w ciążę, aby dziecko czuło się dobrze w Twoim ciele i rozwijało poprawnie.

Przygotowanie do ciąży: odżywiaj się zdrowo

Zdrowe odżywianie to podstawa w ciąży, ale również jeszcze przed poczęciem. Dziecko w łonie matki odżywia się tym, co zje matka, dlatego dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości wszystkich składników odżywczych jest bardzo ważne dla zdrowia dziecka oraz również jego mamy. W trakcie przygotowywania się do ciąży postaraj się jeść regularnie, najlepiej o stałych porach. Posiłki muszą zawierać dużo warzyw i owoców. Najlepiej zrezygnować z białego pieczywa i zastąpić je pełnoziarnistym. Szczególną uwagę zwróć na to, aby spożywać produkty bogate w wapń, jak na przykład przetwory mleczne. Powinny być również bogate w żelazo, którego dostarczy szpinak, fasola, jajka czy czerwone mięso. Ponadto warto wzbogacić dietę o produkty zawierające duże ilości kwasu foliowego, czyli banany, ryż oraz zielone warzywa liściaste.

Suplementuj także kwas foliowy. Odpowiednią dawkę ustali Ci lekarz. Jest to witamina z grupy B, która jest niezbędna do prawidłowego rozwoju układu nerwowego malucha.

Bardzo ważne jest, żeby przed zajściem w ciążę organizm nie miał żadnych niedoborów, ponieważ w trakcie ciąży, gdy dziecko będzie pobierało różne składniki odżywcze z organizmu mamy, jej problemy mogą się jeszcze pogłębić. Przed zajściem w ciążę koniecznie zrezygnuj z produktów wysoko przetworzonych, zawierających dużą ilość soli, tłuszczów utwardzonych i cukru.

Przygotowanie do ciąży: rzuć palenie

Jest to dobra rada dla wszystkich, nie tylko kobiet planujących zajście w ciążę. Jeśli chcesz zajść w ciążę, rzucenie palenia jest absolutnie obowiązkowe. Zrób to wcześniej – niech Twój organizm ma szansę się oczyścić. Palenie w czasie ciąży może wyrządzić dziecku ogromne szkody, dlatego jest bezwzględnie zakazane –  o tym chyba przypominać nie trzeba. Tak samo ma się sprawa, jeśli chodzi o picie alkoholu oraz zażywanie innych używek.

Przygotowanie do ciąży: zrezygnuj z picia kawy

Mogłoby się wydawać, że kofeina nie ma wpływu na zajście w ciążę oraz rozwój dziecka, okazuje się jednak, że jest wręcz przeciwnie. Kofeina zawarta na przykład w kawie, napojach energetycznych i herbacie po pierwsze utrudnia zajście w ciążę, a po drugie może szkodzić dziecku. Z tego względu, jeśli planujesz w najbliższym czasie zajście w ciążę, lepiej odzwyczaj się od kawy i zastąp ją herbatkami ziołowymi oraz sokami. Jeśli nie możesz zrezygnować z kawy całkowicie, przynajmniej ogranicz jej spożywanie.

Przygotowanie do ciąży: bądź aktywna

To niezwykle istotne, ponieważ noszenie w swoim łonie dziecka to nie lada wysiłek. Również sam poród wymaga wytrzymałości oraz niemałej pracy mięśni. Twoje ciało poradzi sobie z nim znacznie łatwiej, jeśli przed ciążą będziesz regularnie uprawiać sport, co poprawi Twoją wydolność. Dobrymi formami aktywności, które pozwolą Ci zachować dobrą formę są pływanie, biegane, fitness, a nawet szybkie spacery.

Przygotowanie do ciąży: wykonaj niezbędne badania

Przed zajściem w ciążę koniecznie idź do ginekologa, który wykona badanie USG oraz cytologię. Oprócz tego przyda się wizyta u dentysty, ponieważ zęby osłabiają się w czasie ciąży, a w tym okresie trudniej je wtedy wyleczyć. Poza tym warto zaszczepić się na grypę oraz na różyczkę, jeśli jeszcze jej nie przechodziłaś. Wszystkie niezbędne szczepienia trzeba zrobić kilka miesięcy przed planowanym zajściem w ciążę, aby organizm dobrze zahartował się przeciwko chorobom. W trakcie planowania ciąży ważne jest, żeby powiedzieć lekarzowi o wszystkich swoich dolegliwościach i chorobach takich jak nadciśnienie czy cukrzyca.

Kiedy zacząć przygotowywać się do ciąży?

Jak widzisz, przygotowanie do ciąży to poważna sprawa i nie należy jej bagatelizować. Aby organizm zdążył się przestawić na zdrowy tryb życia i był gotowy na przyjęcie dziecka, dobrze jest poświęcić na przygotowanie do roli mamy nawet rok.

Przed ciążą, dowiedz się również jak za wczasu zapobiegać rozstępom >>

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj