Jak wiemy smog, to zanieczyszczony dym, który unosi się w powietrzu, które niestety wdychamy. Ma on spory wpływ na nasze zdrowie. Naraża nas na wiele chorób, w wyniku czego umiera coraz więcej ludzi. W naszym kraju jest aż około 50 tysięcy osób rocznie! Schorzenia wywołane przez smog to między innymi problemy z oddychaniem, astma, zapalenia płuc, podrażnienia gardła, a w skrajnych przypadkach nawet i nowotwory. Skoro zanieczyszczone powietrze działa tak na ludzi, to jak smog wpływa na zwierzęta? Czy o nie musimy się tak samo martwić?

Jak smog wpływa na zwierzęta – Co warto wiedzieć?

Nam ludziom o wiele łatwiej jest się uchronić przed działaniem smogu. Możemy to robić na wiele sposobów: maseczki anty smogowe, oczyszczacze powietrza, zapełnienie domu roślinami czy monitorowanie stanu powietrza. Niestety zwierzęta nie mają takich możliwości, a smog wpływa na nie równie bardzo, jak na nas. W jaki sposób im szkodzi? U zwierząt także mogą się pojawić problemy z oddychaniem, zapalenia płuc i oskrzeli, a także i nowotwory. Oprócz tego smog może wywoływać u nich podrażnienia spojówek i łzawienie. Istnieje także ryzyko utraty wzorku lub węchu! Zwierzęta są też narażone na powstanie chorób neurologicznych i zwyrodnieniowych. W skrajnych przypadkach może także dojść do uszkodzeń DNA oraz białek lipidów. Jak widać konsekwencje mogą być naprawdę poważne!

Jak chronić zwierzaka przed smogiem?

Wiemy już, jak smog wpływa na zwierzęta, ale jak je odpowiednio chronić? Nie da się ukryć, że zwierzęta domowe są w o wiele lepszej sytuacji. Warto przede wszystkim wyposażyć dom w oczyszczacz powietrza oraz wzbogacić mieszkanie o kilka dodatkowych roślin, które produkują tlen. Oprócz tego po spacerze dobrze jest dokładnie oczyścić zwierzaka, spłukując z niego zanieczyszczenia albo chociaż oczyszczać mu łapki. Należy też zadbać o higienę uszu psa i kota. Regularnie przemywać je delikatnie za pomocą wacika. Przed każdym spacerem z pupilem warto sprawdzić stan powietrza na zewnątrz, korzystając ze specjalnych aplikacji w telefonie. Dzięki temu uchronisz zwierzaka od przykrych konsekwencji!

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj