jak zrobić test na ojcostwo - dochodzenie sądowe
fot. likhouse.co

Nie wiesz, czy dziecko jest Twoje? Test DNA dostarczy Ci odpowiedzi. Najczęściej analiza kodu genetycznego jest przeprowadzana za pomocą próbek DNA pobieranych z wewnętrznej części policzka od domniemanego ojca, dziecka i w niektórych przypadkach matki. Pobranie próbki od matki dziecka jest nieobowiązkowe, jednakże zalecane.

Jeżeli jeszcze zastanawiasz się jak zrobić test na ojcostwo, poniżej znajdziesz kilka dostępnych rozwiązań, wraz z wyszczególnieniem zalet i wad.

Jak zrobić test na ojcostwo – dostępne opcje

Do wyboru mamy trzy opcje na ustalenie ojcostwa:

  • Za pomocą zestawu do pobrania próbki DNA w domu (dostępne do zamówienia online lub do kupienia w aptece)
  • Zamawiając test na ojcostwo w akredytowanym laboratorium w celach prawnych
  • Uzyskanie testu do spraw prawnych w wyniku nakazu sądowego

Zakup domowego testu na ojcostwo

Zestaw do przeprowadzenia testu dna w domu jest najprostszą i najbardziej opłacalną opcją w celu ustalenia odpowiedzi kto jest ojcem dziecka i zarazem ta opcja jest jedną z najczęściej wybieranych podczas prób ustalenia ojcostwa. Testy tego typu dostępne są czasami w aptekach, natomiast większość testów w różnych alternatywach dostępna jest online.

Zalety domowego testu dna

Zestaw do pobrania próbki i opłata za analizę laboratoryjną są stosunkowo niedrogie. Cała procedura pobrania materiału genetycznego jest szybka, bezbolesna i łatwa do wykonania w warunkach domowych.

Wady

Wyniki takiego testu nie mogą zostać wykorzystane w postępowaniu sądowym, ponieważ tożsamość uczestników badania DNA jest anonimowa.

Postępowanie sądowe – jak zrobić test na ojcostwo w akredytowanym laboratorium

W sytuacji, kiedy potrzebny jest ci test na ojcostwo w celu prawnym, to dobra wiadomość jest taka, że jest alternatywa dla wynajęcia prawnika, tudzież skierowanie sprawy na drogę sądową. W tym celu skontaktuj się bezpośrednio z laboratorium, które jest odpowiednio akredytowane. Certyfikowane laboratorium jest w stanie przeprowadzić nas przez całą procedurę wykonania badania w celach prawnych wraz z udokumentowaniu wyników dla spraw sądowych takich jak:

  • Dochodzenie spadkowe
  • Świadczenia rodzinne
  • Wsparcie dla dziecka
  • W sprawach alimentacyjnych

Zalety testów wykonywanych w akredytowanych placówkach

Wyniki badań dna na ustalenie ojcostwa są akceptowane jak dowód prawny. Często jest to najkorzystniejsze cenowo rozwiązanie, aby uzyskać udokumentowany dowód w sprawie sądowej, ponieważ cała komunikacja jest prowadzona bezpośrednio z laboratorium. Wszystkie etapy przebiega szybko i bezpiecznie.

Wady

Badania o ustalenie ojcostwa w celach prawnych wymagają dodatkowych opłat za pobieranie próbek materiału DNA w obecności świadka poświadczającego.

Jak zrobić test na ojcostwo po skierowaniu przez nakaz sądowy

W sytuacji, kiedy np. Matka dziecka nie chce wyrazić zgody na przeprowadzenie testu dobrowolnie, warto sprawę przekierować do prawnika, który zajmie się jej zgłoszeniem do organów sądowych i zaaranżuje cała procedurę ustalenia ojcostwa.

Innym przykładem, jest sytuacja kiedy to ojciec nie chce poddać się badaniu DNA dobrowolnie. Wtedy po przeprowadzeniu badania na drodze prawnej, otrzymując wyniki pozytywny o ojcostwie, sąd może orzec o nakazie pokrycia kosztów badania DNA.

Zalety

Najczęściej tego typu badania są zlecane przez sąd i cała procedura jest koordynowana na drodze sąd -> laboratorium. Opłata za badanie jest do ustalenie przez sąd w kontekście osoby odpowiedzialnej za ich pokrycie (może to być ojciec lub matka).

Wady

Czas oczekiwania na wyniki i informacja co do ich zawartości jest kontrolowana przez sąd. Bezpośredni kontakt z laboratorium w takich przypadkach jest niemożliwy. A także, kiedy korzystamy z usług prawniczych, wiążą się one z dodatkowymi opłatami.

Podsumowanie

Jeśli poszukujesz prawdy na temat kto jest biologicznym ojcem dziecka. Nie zastanawiaj się! Wybierz test na ojcostwo, taki który odpowiada sytuacji w której się znajdujesz. Unikaj używania niesprawdzonych metod na które łatwo trafić w sieci. Skorzystaj z zaufanej i renomowanej placówki. Do takich należy Centrum Diagnostyki DNA (DDC), które jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych laboratoriów na całym świecie. Oferowane przez nich usługi są dostępne w Polsce online na stronie internetowej: https://www.test-dna.pl/

Nie zwlekaj i skontaktuj się z ekspertami w zakresie badań DNA i już dziś poznaj prawdę o tym, kto jest prawdziwym ojcem dziecka!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj