Wypróżnianie stało się dla Ciebie bardzo bolesne? Jeśli wizyty w toalecie łączą się z bólem odbytu, może to być niepokojący znak. Jedną z przyczyn może być szczelina odbytu. Sprawdź jakie są przyczyny, objawy i w jaki sposób się wyleczyć.

Co to jest szczelina odbytu

Szczelina odbytu to pęknięcie błony śluzowej odbytu. Jak do tego dochodzi? Zazwyczaj gdy mięsień zwieracza odbytu doznaje zbyt silnego skurczu. Wtedy wspomniana błona śluzowa zaczyna pękać, a to powoduje ranę, która się nie goi. Typowym objawem jest silny ból podczas wypróżniania się oraz kilka minut po nim. Można również zauważyć krwawienie. Jednym z objawów może być też silne parcie na stolec.

Przyczyną pojawienia się szczeliny może być oddanie twardego stolca i w rezultacie powstanie urazu mechanicznego. Co ciekawe, może to być jednak także stolec biegunkowy. W tym wypadku winowajcami są soki trawienne, które po szybszym niż powinny dotarciu do odbytu drażnią błonę śluzową i ułatwiają powstanie urazu w tej części. Kiedy jeszcze jest się narażonym na to schorzenie? Przy częstych i długotrwałych zaparciach, zakażeniach gruczołów odbytowych, wrzodach jelita, częstym uprawianiu seksu analnego, a także przy chorobie Leśniowskiego-Crohna.

Są dwa rodzaje tego schorzenia: szczelina odbytu ostra i  przewlekła. Ta pierwsza to wczesne stadium choroby, najbardziej bolesne. Po ok. miesiącu można już mówić o szczelinie odbytu przewlekłej. Szczelinę odbytu ostrą łatwiej skutecznie wyleczyć.

Jak leczyć tę przypadłość

Jeśli mamy podejrzenie szczeliny odbytu powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Warto pokonać wstyd i obawy, bo dzięki szybkiej diagnozie można uniknąć poważniejszych problemów. Można iść od razu do specjalisty, czyli proktologa. Po wstępnym badaniu palcem lekarz może zlecić inne, bardziej szczegółowe badania takie jak: endoskopia, rektoskopia, anoskopia i kolonoskopia. Są one istotne, aby wykluczyć inne schorzenia, np. jelit, które mogły spowodować szczelinę.

Szczelina odbytu najpierw jest leczona zachowawczo. Często w tym celu używa się maść nitroglicerynową do stosowania miejscowego przez ok. 2 miesiące. Inna metoda to zastrzyk z toksyny botulinowej, która ma za zadanie rozluźnienie mięśnia zwieracza na 2-4 miesiące, dzięki czemu szczelina może się zagoić. Ta metoda jest skuteczna w nawet 90% przypadkach szczeliny odbytu ostrej i 60% przypadkach przewlekłej.

Jeśli takie leczenie zawodzi to może okazać, że konieczna będzie operacja. Wtedy lekarze przecinają wewnętrzny zwieracz odbytu, wycinają szczelinę oraz zszywają ranę. Skuteczność leczenia operacyjnego wynosi 90 – 95%.

Szczelina odbytu – leczenie domowe

Co jeszcze można zrobić, aby zwiększyć szansę wyleczenia i złagodzić objawy? Na pewno ważna jest odpowiednia dieta, aby unikać zaparć. Osoby chore powinny jeść codziennie warzywa i owoce, gotowane jak i surowe. Trzeba także zadbać o odpowiednie nawodnienie i pić przynajmniej 2 litry wody. Dobre dla chorych są także rośliny strączkowe, orzechy oraz produkty pełnoziarniste.

Szczelina odbytu może też być leczona pomocniczo  domowymi zabiegami. Dobrym specyfikiem jest żel z aloesu, który stosuje się na chore miejsce. Do takiego żelu (2 łyżki) można też dodać 1 łyżkę olejku z dzikiej róży.

W celu uśmierzenia bólu można używać olejów roślinnych, np. oliwy z oliwek. Ważne jest nawilżanie chorego miejsca.

Trzeba jednak pamiętać, że są to metody tylko pomocnicze. Powinny towarzyszyć leczeniu zleconemu przez lekarza, ale nie zastępować go.

Zobacz także: Manometria odbytu i odbytnicy – opis i przebieg badania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj