Cholecystografia
Cholecystografia

Cholecystografia jest badaniem radiologicznym pęcherzyka żółciowego, przewodu pęcherzykowego, przewodu żółciowego wspólnego. Wykonywana jest po dożylnym lub doustnym podaniu środka cieniującego (tzw. kontrastu). Środek cieniujący na ogół podawany jest doustnie w postaci drażetek, ich zawartość zostaje wchłonięta z jelita do krwiobiegu, następnie wydzielona jest przez komórkę wątrobową z żółcią. Kontrast zacienia żółć dla promieni rentgenowskich, co w przeciągu kilku godzin odwzorowuje zarys pęcherzyka żółciowego (dróg żółciowych) pozwalając na ocenę, jego umiejscowienia, ocenę kształtów i rozmiarów, typu powierzchni wewnętrznej, ewentualnej obecności kamieni oraz sprawności jego opróżniania po spożyciu ciężkostrawnego posiłku.

Cholecystografia – po co wykonywać badanie?

Wskazaniem do wykonania badania cholecystografii jest:

  • wykrycie wszelkich wad w budowie organu
  • umiejscowienie ewentualnych stanów zapalnych
  • wykrycie zaburzeń funkcji
  • sprawdzenie istnienia zmian nowotworowych
  • przy podejrzeniu wystąpienia kamicy żółciowej (złogów cholesterolowych)

W porównaniu cholecystografii z cholangiografią, większe rozcieńczenie środka kontrastującego, nie pozwala na dostateczne zobrazowanie dróg żółciowych – przewodu wątrobowego oraz przewodu żółciowego wspólnego. W ostatnich latach cholecystografia została prawie całkowicie zastąpiona ultrasonografią wątrobowo – żółciową. To ultrasonograficzne badanie, nie naraża pacjenta na promieniowanie RTG, nie wymaga podawania kontrastu, oraz może być wielokrotnie powtarzane, nie wywołując przy tym powstawania skutków ubocznych.

Cholecystografia – przygotowanie do badania

Żeby na kliszy podczas badania otrzymać dokładny obraz, przewód pokarmowy pacjenta powinien być oczyszczony z treści pokarmowej i gazów. Przez okres 2 – 4 dni przed badaniem należy utrzymywać lekkostrawną, nie powodującą wzdęć dietę. Dobrze jest wykonać lewatywę. Termin przeprowadzenia badania powinien  być dokładnie ustalony. W przypadku, zastosowania doustnego środka cieniującego, w przeddzień badania chory przez cały dzień utrzymuje lekkostrawną dietę i ogranicza picie. Ostatni posiłek tego dnia powinien się składać z 2 jaj na miękko, bułki obficie posmarowanej masłem i mleka. Należy go spożyć najpóźniej o godz. 17.00. Tak skomponowany posiłek wywołuje opóźnienie pęcherzyka żółciowego. Pacjent o godz. 20.00 przyjmuje środek cieniujący, spożywa go w przeciągu 0,5 – 1 godziny, popijając wodą gazowaną. Od tej chwili pacjent nie może przyjmować pokarmów.

Jak wygląda cholecystografia?

Badanie cholecystografii wykonywane jest w pracowni rentgenologicznej,  po upływie 12 – 14 godzin od podania środka kontrastującego. Przed wykonaniem zdjęcia RTG pacjent proszony jest o rozebranie się do pasa oraz zdjęcie biżuterii. Następnie przy pomocy specjalnego fartucha osłania drogi rodne przed promieniowaniem. W chwili wykonywania zdjęcia pacjent proszony jest o chwilowe wstrzymanie oddechu. Na tak wykonany, zdjęciu można stwierdzić wielkość i kształt pęcherzyka żółciowego, jego położenie, kurczliwość oraz obecność kamieni. Cholecystografia była jedyną metodą diagnostyczną, do wykrywania poważnych zmian pęcherzyka żółciowego (np. kamicy czy nowotworów), aż do 1980 roku.

Zobacz także:

Polecane produkty

Zostaw odpowiedź

Wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię