Większość ludzi narzeka czasem na bóle głowy. Mogą nas boleć różne partie głowy i z różnym natężeniem. Co to oznacza gdy dopada nas ból z tyłu głowy?

Co oznacza ból z tyłu głowy

Ból głowy może mieć wiele przyczyn, od tych błahych po bardzo poważne. To w której części boli nas głowa może nam trochę podpowiedzieć. Niegroźny ból może być wynikiem stresu, migreny, przewlekłego zmęczenia. Wtedy trwa zazwyczaj dość krótko. Jeśli nie ustępuje po jakimś czasie to przyczyna może być poważniejsza. Wtedy konieczne może być wykonanie badań np. rezonansu magnetycznego.

Jednym z najczęstszych powodów tego bólu z tyłu głowy mogą być schorzenia kręgosłupa, szczególnie odcinka szyjnego. Wtedy możemy zauważyć, że ból jest tępy i promieniuje w kierunku szyi i barków.  Mogą to być stany zapalne lub wady wrodzone. Innym powodem może być zwyrodnienie odcinka szyjnego w wyniku którego następuje ucisk na nerw i mówimy wtedy o nerwobólu.

Kolejna, dość częsta przyczyna i charakterystyczna gdy występuje ból z tyłu głowy to nadciśnienie tętnicze. Ten ból pojawia się zazwyczaj rano. Jest pulsujący i mamy wrażenie ucisku. Towarzyszy mu czasem szum w uszach. Ból w potylicy może być też skutkiem punkcji lędźwiowej, która wykonywana jest przed operacjami, aby podać znieczulenie. Wtedy bólowi często towarzyszą wymioty.

Czasami taki ból może oznaczać także zapalenie opon mózgowych, krwawienie śródczaszkowe, guza mózgu lub nowotwór.

Ból z tyłu głowy po prawej stronie

Ból z tyłu głowy jednostronny może być związany np. z infekcją zęba lub ucha. Jeszcze inną przyczyną mogą być ewentualnie powiększone węzły chłonne. Czasem wina może leżeć także w nadwyrężeniu jednej strony ciała lub w spaniu w niewygodnej pozycji.

Inną przyczyną jednostronnego bólu może być też migrena. Zazwyczaj ból ten ma charakter pulsujący, przed oczami mogą pojawiać się mroczki oraz zawroty.

Ponadto głowa po jednej stronie – prawej lub lewej może boleć nas z powodów wskazanych powyżej, czyli zwyrodnień kręgosłupa, nadciśnienia tętniczego, nerwobólu, zapalenia opon mózgowych, ewentualnie z powodu guza mózgu.

Ból po lewej stronie

Ból z tyłu głowy po lewej stronie w części potylicznej także może wiązać się z nadwyrężeniami tej strony naszego ciała. Może to być infekcja zęba, ucha, ale również ewentualne urazy kręgosłupa. Przyczyny mogą być też ogólne, wymienione wcześniej, niezwiązane z konkretną stroną głowy. Ewentualną inną przyczyną może być jakaś zmiana w mózgu, która jest zlokalizowana właśnie po tej stronie. Należy jednak pamiętać, że nie powinno się od razu zakładać najgorszej możliwości, bo przyczyna naszego bólu głowy może być zupełnie niegroźna.

Jeśli czujemy ból z tyłu głowy i trwa on już jakiś czas to powinniśmy udać się z tym do lekarza. Tak jak w przypadku wszystkich schorzeń i niepokojących objawów, im wcześniejsza diagnoza lekarska tym lepiej. Jeśli nasz ból jest niegroźny i można przyczynę szybko wyleczyć to dzięki temu po prostu poprawimy swój komfort życia i będziemy szczęśliwsi. Jeśli lekarz wykryje coś poważniejszego to szybka diagnoza daje większą szansę na całkowite wyleczenie.

 

 

 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj