Oko to wyjątkowo delikatna struktura w naszym organizmie. Bardzo łatwo można doprowadzić do jego podrażnienia, uszkodzenia czy większego urazu. Ból oka może pojawić się u dziecka z najróżniejszych powodów. Jego przyczyną może być nadmierne przeciążenie oczu, zmęczenie, choroby zatok czy też alergie lub stany zapalne. Nieprzyjemne doznania w oczach, które dzieci interpretują jako ból, mogą pojawić się również w przebiegu przeziębienia. Poważne przyczyny zdarzają się raczej sporadycznie, jednak nie zalecamy bagatelizowania skarg dziecka na ból oka. Lepiej zawsze sprawdzić, czy wszystko w porządku i w razie konieczności udać się do okulisty.

Zapalenie spojówek

To zdecydowanie jedna z najczęstszych przyczyn bólu oka u dziecka. Takie odczucie pojawia się właśnie w sytuacji, gdy mamy do czynienia ze stanem zapalnym. Zapalenie spojówek jest powszechne i może dojść do jego rozwinięcia się tylko w jednym oku lub w obojgu. W niektórych przypadkach rozpoznanie może postawić dopiero lekarz okulista. Mogą występować dodatkowe objawy takie jak zaczerwienienie, łzawienie, opuchlizna czy pieczenie.

Zapalenie spojówek może pojawić się na skutek infekcji górnych dróg oddechowych, alergii, zmęczenia oczu, zakażenia drobnoustrojami, chlorowanej wody, reakcji na mocne światło i suche powietrze.

Jeśli przypadłość nie daje silnych objawów, a dziecko czuje się dobrze, nie ma potrzeby od razu biec do lekarza. Możemy poczekać 3-4 dni i zakrapiać mu oczka solą fizjologiczną dwa razy w ciągu dnia. Sprawdzają się również krople do oczu o działaniu nawilżającym lub sztuczne łzy, które dostępne są w aptekach bez recepty. Jeśli po takiej domowej kuracji nie dojdzie do zmniejszenia dokuczliwości lub zniknięcia bólu należy wybrać się do pediatry.

Zobacz także: Zapalenie spojówek – czym jest spowodowane, jakie są objawy i jak się je leczy?

Jęczmień powodem bólu

Rozwijający się na powiece jęczmień może skutkować silnym dyskomfortem w obrębie oka u dziecka. Zdarza się, że tego rodzaju zmiana jest silnie wrażliwa na dotyk i bardzo bolesna. Dziecko może odczuwać rozwój jęczmienia, jakby coś znajdowało się w jego oku. Wskazuje się, że jedną z częstszych przyczyn jęczmienia u dzieci, jest wzmożone pocieranie oczu brudnymi rękoma. Przy dużym zaczerwienieniu, silnym bólu oka i gorączce należy udać się do okulisty.

Ciało obce w oku może powodować jego ból

Dziecko może stwierdzić, że boli je oko, gdy coś do niego wpadnie, np. rzęsa czy pyłek. W takiej sytuacji dochodzi do zaczerwienienia, podrażnienia i łzawienia. Ból znika najczęściej w sytuacji, gdy łzy wypłuczą ciało obce z wnętrza oka. W niektórych przypadkach koniecznością jest przepłukanie oka solą fizjologiczną lub usunięcie ciała obcego chusteczką.

Urazy

Jeśli dziecko się przewróci, upadnie, uderzy, i zrani w okolicy oka, może później uskarżać się na jego ból, gdyż będzie mu się wydawało, że to właśnie oko boli, a nie skóra wokół niego.

Jakie znamy inne przyczyny bólu oka?

Zdarza się, że przyczyna bólu oka nie jest prozaiczna, tylko objaw ten świadczy o poważniejszej chorobie. Wówczas najlepiej udać się z dzieckiem do okulisty, gdzie sprawdzony zostanie jego wzrok, zdiagnozowany problem i zaproponowane najlepsze postępowanie.

Czytaj również: Ciało obce w oku – postępowanie, pierwsza pomoc, kiedy do lekarza?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj