Czas biegnie nieubłaganie, 10 tydzień ciąży już prze tobą. Jest to dalej trzeci miesiąc pierwszego trymestru twojej ciążowej przygody. Długość Twojego dziecka mierzona od czubka głowy do krzyża wynosi obecnie 30-45 cm. Maluch waży przy tym ok 5 g. Jego wielkość porównywalna jest do dużej truskawki. Zaczynasz pomału przyzwyczajać się do faktu, że w Twoim ciele rośnie nowe życie. Choć na zewnątrz jeszcze tego nie widać, wewnątrz Twojego organizmu dochodzi do kolosalnych zmian, a twoje dziecko zmienia się z dnia na dzień.

10 tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko?

10 tydzień ciąży - dziecko 3D
10 tydzień ciąży – dziecko 3D

Dziesiąty tydzień jest bardzo ważny w rozwoju dziecka. Pod koniec tego tygodnia większość narządów jest już bowiem wytworzona. Dzięki temu dziecko jest już mniej wrażliwe na szkodliwe czynniki zewnętrzne. W następnych tygodniach będzie następował intensywny wzrost wykształconych już narządów. Dziecko swoim wyglądem przypomina już bardziej człowieka. Zanika ogon, serce jest już całkowicie ukształtowane i bije mocno. Mózg dalej intensywnie rozwija się. Z każdą minutą przybywa ok. 250 tysięcy nowych neuronów. Pojawią się zawiązki zębów, powieki są zamknięte. Rączki i nóżki są miniaturowej wielkości, ale można w nich wyodrębnić poszczególne paluszki. Dziecko wykonuje już nieświadome ruchy całym ciałem. Narządy płciowe jeszcze nie są widoczne na zewnątrz, jednak produkują już hormony. Jądra u chłopców produkują testosteron, pogłębiając różnice płciowe w rozwoju dziecka w stronę męską.

Co się dzieję z Twoim ciałem w 10 tygodniu ciąży?

Podwyższony poziom hormonów ciążowych wpływa na twój stan fizyczny i psychiczny. Podenerwowanie, zmienność nastrojów zmęczenie i senność. Nudności i wymioty, wrażliwość na niektóre zapachy. Krwawienie z dziąseł i z nosa. Niewielkie powiększenie tarczycy i zaparcia. Nabrzmiałe piersi i zwiększenie wydzieliny z pochwy. Niektóre z tych objawów mogą się nasilić, inne nie wystąpić w ogóle. To jak reagujesz na zmiany hormonalne w twoim organizmie jest sprawą bardzo indywidualną. Jeśli któreś z objawów szczególnie Cię niepokoją porozmawiaj o nich ze swoim lekarzem prowadzącym. Lekarz powinien udzielić Ci rad jak niwelować niektóre ich skutki. Do pewnych niedogodności musisz jednak na tym etapie przywyknąć. Część  nieprzyjemnych dolegliwości, takich jak wymioty i nudności, powinno ustąpić w drugim trymestrze ciąży.

Co powinno Cię niepokoić w 10 tygodniu ciąży?

Jeśli zauważysz u Siebie krwawienie z dróg rodnych. Odczujesz nagły, intensywny ból w podbrzuszu. Powinnaś niezwłocznie udać się do szpitala. Może bowiem być to związane z poranieniem. Jeśli odczuwasz tylko pobolewanie brzucha zbliżone do dolegliwości menstruacyjnych, jest to spowodowane najprawdopodobniej rozciąganiem się macicy i nie powinno nadmiernie Cię niepokoić. Powinnaś nie mniej jednak i o takich bulach poinformować swojego lekarza prowadzącego przy najbliższej wizycie. Z pewnością uspokoi Cię to na kolejne tygodnie ciąży.

Zobacz także: 11 tydzień ciąży

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj