Upał z dzieckiem

Wysoka temperatura za oknem, a w domu malutkie dziecko, większość mam wówczas zauważa na skórze swojej pociechy nieestetyczne potówki i rozpoczyna walkę z tymi niechcianymi krostkami na ciele ślicznego bobasa. Jednak to nie jedyna konsekwencja wysokiej temperatury. U małych dzieci, podobnie jak u nas dorosłych może nastąpić znaczące pogorszenie samopoczucia w wyniku upału. Warto wiedzieć jak poradzić sobie w tak upalne dni z maluchem, zarówno w domu, jak i wtedy, gdy z niego wyjdziemy.

Przebywanie w domu

 1. Najlepiej nie wychodzić z malutkim dzieckiem z domu w godzinach pomiędzy 11 a 16, gdyż wtedy słońce świeci najmocniej, jest najbardziej niebezpieczne dla skóry i jednocześnie jest najcieplej, co prowadzi do rychłego pogorszenia samopoczucia.
 2. Koniecznie dbaj o wietrzenie pomieszczeń – późnym popołudniem, gdy zauważysz lekki spadek temperatury na zewnątrz, koniecznie otwórz okna, aby wpuścić do domu nieco świeżego powietrza, w czasie upałów okna mogą zostać otwarte przez całą noc, gdyż z samego rana jest najczęściej przyjemnie chłodno, przez co zdecydowanie lepiej się czujemy.
 3. W godzinach około południowych najlepszym rozwiązaniem jest szczelne zamknięcie okiem i ich zasłonięcie. Prowadzi to do maksymalnego odcięcia się od gorącego powietrza na dworze.
 4. Odpoczywajcie – mama może czasem odpuścić obowiązki i spokojnie pobawić się z dzieckiem na podłodze. Jeśli w czasie upalnych dni postawisz na gotowe jedzenie to nic strasznego się nie stanie, a oboje będzie się lepiej czuć.
 5. Nie nagrzewaj dodatkowo mieszkania – gotowanie i pieczenie lepiej zarzucić lub robić to z samego rana, gdy temperatura nie jest jeszcze tak skrajnie wysoka. Pomieszczenia mogą nagrzewać się również w wyniku prasowania, czy włączania lamp – lepiej więc tego unikać.
 6. Pijcie dużo wody – możesz ją wlać nawet do kilku różnych butelek i postawić w różnych miejscach, abyście oboje często sięgali, choć po odrobinkę.
 7. Zostańcie w najchłodniejszym pomieszczeniu – nieważne czy jest to sypialnia, salon czy przedpokój, zdecydowanie lepiej będzie się czuć w chłodniejszym miejscu.

Zobacz także: Uczulenie na słońce u dzieci – skąd wiedzieć, że dziecko ma alergię?

Upalne dni z maluchem – wyjście za zewnątrz

 1. Pamiętaj o kremie z filtrem i odpowiednio dopasuj go do wieku dziecka.
 2. Na spacer chodźcie w miejscu, gdzie jest dużo cienia.
 3. Porę najgorszego upału możecie spędzić w centrum handlowym, gdzie działa skuteczna klimatyzacja – plac zabaw czy kino z pewnością spodoba się dziecku.
 4. Jeśli dziecko leży w wózku, warto wybrać parasolkę przeciwsłoneczną zamiast budki.
 5. Chroń główkę – pamiętaj o odpowiedniej czapeczce dla malucha i starszego dziecka.
 6. Okulary z filtrem UV – dla kilkulatka będą jak znalazł, słońce niszczy również oczy.
 7. Nigdy nie zostawiaj dziecka samego w samochodzie, nawet na minutę, w krótkim czasie może dojść do udaru cieplnego.
 8. Obserwuj dziecko – marudzenie i popłakiwanie może oznaczać, że jest mu zdecydowanie za gorąco, wówczas warto zadbać o ochłodzenie.
 9. Pijcie dużo wody – nie powinna być jednak nadmiernie zimna, bo latem łatwo o anginę.

Czytaj więcej: Kremy z filtrem dla dziecka – co musisz wiedzieć

Polecane produkty

Zostaw odpowiedź

Wpisz swój komentarz
Wpisz tutaj swoje imię