Dieta wegetariańska jest coraz bardziej popularna. Powody jej stosowania są różne. Niezależnie jednak od tego każdy staje przed wyzwaniem związanym z niedoborami składników odżywczych oraz mikro i makro elementów. Nie spożywając mięsa, trzeba zadbać o odpowiednie zbilansowanie. No właśnie, czyli jakie?

Zbilansowana dieta – definicja

Zbilansowana dieta, czyli również zrównoważona i optymalna, dostarcza człowiekowi wszystkich niezbędnych do życia i prawidłowego rozwoju składników odżywczych: białka, tłuszczów, węglowodanów, witamin, błonnika, wody, składników mineralnych. Należy je spożywać w odpowiednich ilościach zależnych  m.in. od wieku, wagi, aktywności fizycznej. Niedobór któregoś ze składników może wiązać się z problemami zdrowotnymi, np. anemią.

Na co zwrócić szczególną uwagę w diecie wegetariańskiej?

Dieta wegetariańska budzi duże kontrowersje, ponieważ wykluczenie mięsa z diety jest równoznaczne z niespożywaniem części składników odżywczych. Należy jednak podkreślić, że wszystkie cenne składniki mięsa występują w innych produktach.

Na szczególnej uwadze w diecie wegetariańskiej należy mieć: białko, żelazo, witaminy B12 i D.

  • Białko w diecie wegetariańskiej można czerpać z produktów mlecznych, ale nie tylko. Jego dobrym źródłem są też rośliny strączkowe, nasiona, zboża orzechy.
  • Niedoborom żelaza zapobiega spożywanie: kakao, jaj, produktów zbożowych, zielonych warzyw liściastych.
  • Witamina B12 znajduje się w produktach zwierzęcych i trudno jest ją zastąpić. Lekarze zalecają, aby ją po prostu suplementować.
  • Z niedoborem witaminy D zmaga się zdecydowana większość społeczeństwa, nie tylko wegetarianie. Warto jest raz na jakiś czas robić badania na jej zawartość. Jeżeli witaminy D jest w organizmie za mało, należy ją suplementować.

Dieta wegetariańska – jak ją zbilansować?

Wbrew pozorom zbilansowanie diety wegetariańskiej nie jest trudne, o ile pamięta się o spożywaniu właściwych składników w konkretnych ilościach. Problemem może się okazać natomiast wykorzystanie wiedzy w praktyce.

Tak naprawdę odpowiednie zbilansowanie posiłków wymaga ogromnych pokładów cierpliwości i czasu. Nie tak łatwo jest przygotować pełnowartościowy jadłospis, aby był też smaczny i nie wymagał spędzenia całego dnia w kuchni.

Początkujący wegetarianie coraz częściej decydują się na wykupienie pakietu diety pudełkowej. Jest to bardzo dobre rozwiązanie z kilku powodów, a przede wszystkim dlatego, że wegetarianin dostarcza wówczas organizmowi wszystkich niezbędnych składników. W SuviBox nad skomponowaniem diety czuwają doświadczeni dietetycy, a nad jej smakiem najlepsi kucharze.

Dzięki takiemu rozwiązaniu człowiek uczy się również nowych smaków. Późniejsze samodzielne komponowanie zbilansowanej diety wegetariańskiej jest po prostu znacznie łatwiejsze.

Czytaj również: Pasztet wegański i hummus, czyli zdrowa kuchnia roślinna dla każdego

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj