Samokontrola cukrzycy w przypadku osób chorych na cukrzycę ma ogromne znaczenie, ponieważ podnosi skuteczność terapii.
Cukrzyca to choroba, która wymaga szybkiego modyfikowania wybranej terapii do zmiennych warunków życia. Zakłada więc aktywność samego pacjenta w prowadzeniu terapii, a mianowicie samokontrolę. Badania, które pacjent powinien w jej ramach to: badanie stężenia glukozy we krwi i w moczu, badanie występowania acetonu w moczu. Ponadto cukrzycy powinny samodzielnie wykonywać: pomiar masy ciała, pomiary ciśnienia tętniczego, obserwacje wyglądu swoich stóp.

Samokontrola cukrzycy: badanie stężenia glukozy we krwi

Jest podstawowym badaniem w samokontroli cukrzycy i pozwala ustalić pory w ciągu dnia, gdy w organizmie występuje największe stężenie glukozy i czas niezbędny do zadziałania leków insulinowych. Wykonuje się je za pomocą specjalnego urządzenia, nazywanego glukometrem. Na rynku dostępne są dwa ich rodzaje: glukometry fotometryczne i glukometry sensoryczne. Pomiary należy wykonywać o stałych porach: rano na czczo, 2 godziny po pierwszym posiłku, przed zjedzeniem obiadu, przed zjedzeniem kolacji, przed snem. Na prośbę lekarza ten dzienny plan może być rozszerzony o kolejne pomiary o różnych porach. Każdy wynik pacjent powinien zapisywać w dzienniczku pomiarów. Dzienniczek powinien zresztą zawierać wszelkie informacje na temat stanu zdrowia pacjenta, jego diety, przyjmowanych leków, daty rozpoczęcia kolejnego cyklu menstruacyjnego itd.

Samokontrola cukrzycy: badanie stężenia glukozy w moczu

To drugie podstawowe badanie w samokontroli cukrzycy. Pozwala łatwo ocenić, czy w organizmie cukrzyka dzieje się coś niepokojącego, ponieważ glukoza we krwi pojawia się wtedy, gdy jest jej w całym organizmie zbyt dużo. Mocz cukrzyk powinien badać około 3 razy dziennie, w zaleconych przez lekarza porach.

Samokontrola cukrzycy: badanie stężenia związków ketonowych

Organizm narażony na stały niedobór insuliny wytwarza związki ketonowe, które wydalane są w moczu jako w dużej mierze aceton. Zbyt duże stężenie związków ketonowych w organizmie skutkuje kwasicą ketonową, co może doprowadzić do śpiączki. Jeśli pacjent wykrył u siebie zbyt duże stężenie glukozy, natychmiast powinien wykonać badanie stężenia związków ketonowych w moczu.

Zobacz także: Powikłania w ciąży – cukrzyca ciążowa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj