Leczenie refluksu żołądkowo-przełykowego u dzieci musi być zawsze dopasowane do konkretnego przypadku, przyczyny choroby oraz nasilenia objawów i wieku dziecka. Zastosowanie znajdują zmiany żywieniowe, farmakoterapia ale również ingerencja chirurgiczna.

Leczenie refluksu u niemowląt

  1. Zmiany w diecie – jeśli dziecko jest uczulone na białko mleka krowiego, to konieczne jest wprowadzenia aptecznej mieszanki mleko podobnej, która zagwarantuje dostarczenie wszelkich składników niezbędnych dla prawidłowego rozwoju, z odpowiednim pominięciem tego, na który dziecko wykazuje nadwrażliwość. Przy silnych ulewaniach można zastosować mieszanki mleczne antyrefluksowe oznaczane literami AR.
  2. Łóżeczko wyżej – pod materac lub nogi łóżeczka podkładamy poduszkę, lub książki, aby dziecko spało wyżej, mniej więcej pod kątem 30 stopni, dzięki temu pokarm naturalnie będzie pozostawał w żołądku.
  3. Pionizacja – po każdorazowym karmieniu należy nosić dziecko w pozycji pionowej, co najmniej do odbicia, a nawet jeszcze dłużej do około pół godziny.
  4. Karmienie częściej – warto zacząć podawać dziecku mleko częściej, za to w mniejszych ilościach. Mały żołądek szybko ulega przepełnieniu, a w ten sposób będzie to trudniejsze do osiągnięcia.
  5. Dobrze jest również układać dziecko do spania na boczku, w ten sposób, nawet jeśli dojdzie do ulewania przez sen, dziecko nie zachłyśnie się pokarmem. Można przekładać po każdym karmieniu z jednego na drugi bok.
  6. Z uwagi na zagrożenia i powikłania, jakie wiążą się z silnym ulewaniem, zaleca się posiadanie monitora oddechu, który pozwoli nam, szczególnie w nocy na szybką reakcję.

Leczenie starszych dzieci – zmiana diety

W przypadku diety dzieci starszych, chorujących na refluks niezwykle istotne będzie wyeliminowanie z codziennego jadłospisu konkretnych produktów, które mogą prowadzić do zaostrzenia się objawów. Mowa tu przede wszystkim o ostrych potrawach i przyprawach, daniach tłustych i smażonych, mocnej kawie i herbacie, naparze z mięty czy czekoladzie.

Leczenia wymaga również otyłość u dzieci, u których zdecydowanie podwyższone ciśnienie w jamie brzusznej powoduje nasilenie dolegliwości. Zaleca się więc redukcję masy ciała. Dobrym rozwiązaniem jest zgłoszenie się do dietetyka.

Zobacz także: Dieta przy chorobie refluksowej u dziecka

Leczenie u starszych dzieci – farmakoterapia

W leczeniu refluksu żołądkowo-przełykowego najpowszechniej wykorzystywane są dwie grupy leków:

  1. Powodujące zmniejszanie wydzielania kwasu solnego w żołądku – blokery receptora histaminowego H2 w żołądku, inhibitory pompy protonowej.
  2. Preparaty działające nautralizująco na nadmiar kwasu żołądkowego – zawierają magnez lub glin.

Decyzję o włączeniu leczenia farmakologicznego podejmuje lekarz. Najczęściej w sytuacji nasilonego refluksu, który nie ustępuje pomimo stosowania odpowiedniej diety.

Leczenie refluksu u starszych dzieci – chirurgia

Znajduje zastosowanie w silnie powikłanych przypadkach, gdy zdiagnozowane zostają wady przewodu pokarmowego lub przepukliny. Najczęściej w sytuacji, gdy choroba jest bardzo uciążliwa dla dziecka. Wszystkie zabiegi dopasowywane są do indywidualnego przypadku i przyczyny choroby refluksowej. Większość jest przeprowadzana metodą laparoskopową, co zmniejsza zdecydowanie ingerencję w organizm i obciążenie wiążące się z operacją i rekonwalescencją.

Czytaj również: Refluksowa choroba przełyku czy dyspepsja?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj