Tonometria, inaczej badanie ciśnienia ocznego to pomiar ciśnienia wewnątrz gałki oka, jest niezbędna do ustalenia ryzyka wystąpienia jaskry i innych chorób oczu.

Badanie ciśnienia ocznego powinno się przeprowadzać u osób, które ukończyły 40. rok życia, pacjentów z dalekowzrocznością w każdym wieku, u osób skarżących się na bóle głowy, oczodołu lub samych oczu. Średnia norma ciśnienia wewnątrzgałkowego wynosi od 10 do 22 milimetrów słupka rtęci. Zbyt wysokie ciśnienie w gałce ocznej może oznaczać jaskrę, która prowadzi do ślepoty. Zbyt niskie ciśnienie natomiast może wynikać z zapalenia naczyniówki, ale pojawia się też u osób chorujących na cukrzycę.

Metody badania ciśnienia ocznego

Tonometria trwa kilka minut i można ją wykonywać u pacjentów w każdym wieku, również u dzieci i u pacjentek w ciąży. Do wyboru są dwie metody badania ciśnienia ocznego – wgłębiająca lub spłaszczająca. Metoda wgłębiająca polega na tym, że lekarz przy użyciu tonometru ogląda oczy leżącemu pacjentowi. Oczy są znieczulone, ale pacjent musi współpracować, to znaczy przede wszystkim leżeć tak, by jego szyja była rozluźniona, a oko, które akurat nie jest badane pozostawić w bezruchu, wpatrzone w palec wskazujący reki wskazanej przez lekarza. Podczas oglądania oka tonometrem ważne, by nie zaciskać powiek. Metoda spłaszczająca jest wykonywana na siedząco. Pacjent oprócz kropel znieczulających dostaje do oka barwnik. Następnie zajmuje miejsce przy urządzeniu z lampą oraz z zamontowanym w niej tonometrem. W urządzeniu są specjalne podpórki, na których pacjent może oprzeć głowę, wzrok zaś kieruje na wskaźnik. Ważne, by powieki były mocno rozchylone, nie wolno ich zamykać w trakcie badania. Tonometr zbliża się do rogówki pacjenta i lekarz może dokładnie obejrzeć gałkę.

Badanie ciśnienia ocznego – ratunek przed jaskrą

Tonometria umożliwia zdiagnozowanie jaskry, groźną chorobą, która nieleczona prowadzi do całkowitej ślepoty. Bez badania ciśnienia ocznego nie sposób ją zdiagnozować, ponieważ jej przebieg jest bezobjawowy.

Zobacz także: Zaćma – objawy i leczenie

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj