W czasie ciąży nie należy stosować żadnych leków bez porozumienia z lekarzem prowadzącym. Pierwszym ratunkiem w przypadku, gdy dopadnie cię przeziębienie w ciąży, są metody naturalne.

Każdy lek może zawierać substancje, które mogą zaszkodzić płodowi. W związku z tym w ciąży należy unikać stosowania nawet zwykłych witamin, o ile nie zatwierdził ich lekarz. Przez dziewięć miesięcy nie sposób jednak uniknąć infekcji. Jeżeli zdarzy się przeziębienie, trzeba ratować się metodami naturalnymi.

Przeziębienie w ciąży: domowe sposoby na gorączkę

Przeziębienie w ciąży trzeba zwalczyć, nie tylko ze względu na Twoje samopoczucie, lecz także dlatego, że może zaszkodzić dziecku. Szczególnie niebezpieczna będzie podwyższona temperatura, przekraczająca 38 stopni C. Na obniżenie gorączki dobrze działa napar z lipy, który pomoże Ci się też solidnie wypocić. Pij też napar przyrządzony z gorącej wody, imbiru, miodu i cytryny. W ciąży bezpiecznie, choć nie przez dłuższy okres i nie w zbyt dużych dawkach, możesz przyjmować paracetamol. Jednak jeśli podwyższona temperatura będzie utrzymywała się dłużej niż 3 dni, koniecznie zgłoś się do lekarza.

Domowe sposoby na kaszel, katar i ból gardła

Pozostałe objawy przeziębienia, jak kaszel, katar i ból gardła, również mogą być groźne dla ciąży. Szczególnie dotyczy to kaszlu, który może spowodować skurcze macicy i wywołać przedwczesny poród. Na suchą odmianę kaszlu dobrze zadziałają napary z siemienia lnianego lub prawoślazu i lukrecji oraz imbir. Na mokry rodzaj kaszlu wspaniale działa czosnek, nazywany naturalnym antybiotykiem. Bardzo dobrze działa również tradycyjny syrop z cebuli i cukru. Ból gardła najlepiej złagodzić różnego rodzaju płukankami, np. soda oczyszczona wymieszana z wodą lub napar z szałwii, siemienia lnianego czy rumianku. Katar zwalczysz bezpiecznie inhalując się. Możesz do tego celu przygotować miksturę z wody i soli kuchennej lub z dodatek kropli żołądkowych lub olejku eukaliptusowego, ale równie dobrze zadziałają wymienione wyżej naturalne napary, np. z szałwii czy rumianku. Katar zwalczają też czosnek i cebula oraz witamina C, którą łatwo spożyć w postaci herbaty z cytryną czy soków cytrusowych.

Czytaj więcej na temat ciąży >>

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj