fot. elements.envato.com

Decyzja o powiększeniu rodziny, to jedna z najważniejszych przed jaką stają małżonkowie. Co raz częściej decydujemy się na dziecko w późniejszym wieku, przez co może wystąpić problem z zajściem w ciężę przez kobietę. Wiek to jednak nie jedyna przyczyna niepłodności. O niepłodności można mówić jeżeli przy regularnym współżyciu po okresie od pół roku do dwóch lat, kobieta nie może zajść w ciążę. Jakie są tego przyczyny niepłodności?

Przyczyny niepłodności – podstawa problemu

Mówiąc o niepłodności mówi się o kilku zjawiskach – problem może dotyczyć zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Wyróżnia się problemy z zajściem w ciążę oraz niemożność donoszenia ciąży. Każdy rodzaj niepłodności może występować okresowo (niepłodność względna) lub całkowicie. Lekarze są w stanie zidentyfikować około 90% przyczyn bezpłodności par, z tym, że dużo łatwiej diagnozuje się przyczyny niepłodności mężczyzn.

Najczęściej przyczyną długiej niemożności zajścia w ciąże przez kobietę są czynniki psychogenne, które mogą dotykać zarówno ją, jak i partnera. Liczne próby i przejmowanie się tymi nieudanymi, stres i depresja mogą skutecznie uniemożliwić poczęcie. Problemy nie muszą zawsze dotykać problemu z zajściem w ciążę, ale również stresującej, czy wyczerpującej psychicznie pracy. Najczęściej jednak problem jest dużo łatwiejszy do rozwiązania, ponieważ wiele par nie zdaje sobie sprawy z tego, kiedy jest najlepszy moment na podejmowanie próby poczęcia dziecka. Komórka jajowa jest zdolna do zapłodnienia tylko przez 24 godziny, stąd warto porozmawiać z lekarzem o najlepszych metodach obliczania dni płodnych i regulowania cyklu miesiączkowego kobiety. Kolejnym częstym problemem jest zbyt późna decyzja o powiększeniu rodziny. Wiek w jakim są komórki jajowe kobiety ma bardzo duże znaczenie na skuteczność zapłodnienia.

Przyczyny niepłodności wśród kobiet

Niepłodność u kobiet może być trudna do zidentyfikowania, jednak są trzy podstawowe przyczyny, które wynikają z anatomii narządów rodnych. Według szacunków stanowią one około 45% wszystkich przyczyn niepłodności.

  1. Przyczyny jajnikowe – to przede wszystkim zaburzenia hormonalne oraz zaburzenia owulacji. Rozpoznaje się ją na podstawie skróconej drugiej fazy cyklu miesiączkowego oraz po zbadaniu progesteronu. Podstawowymi zaburzeniami owulacji jest skąpe jajeczkowanie lub całkowity jego brak (anowulacja), a najłatwiej je rozpoznać, jeżeli miesiączka w ogóle nie występuje lub krwawienie podczas miesiączki jest bardzo słabe. Także zaburzenia w występowaniu miesiączki, rzadkie lub nieregularne jej występowanie, może być objawem niepłodności jajnikowej. Przyczyn zaburzenia można szukać od zapalenia jajników, po nowotwory lub degenerację jajników, dlatego należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza jeżeli zauważymy pierwsze objawy.
  2. Zaburzenia jajowodowe – przyczyną mogą być zapalenie jajowodów, wady wrodzone, niedrożność jajowodów, zrosty, przerost lub obrzęk. Drożny jajowód jest niezbędny, aby komórka jajowa mogła pokonać drogę z jajnika do macicy.
  3. Problemy maciczne – stan macicy jest jednym z najważniejszych anatomicznych przesłanek o możliwości zajścia w ciążę. U kobiet, które mają problem z niepłodnością, przyczyną najczęściej była endometrioza, czyli przerost błony śluzowej macicy. Duże znaczenie ma także kształt i rozmiar macicy. Podobnie jak w przypadku jajników, czy jajowodów, niepłodność mogą powodować stany zapalne, czy wrodzone wady budowy macicy, ale także mięśniaki, polipy macicy, czy zapalenie błony śluzowej macicy.
  4. Zaburzenia szyjki macicy – mogą wynikać zarówno z budowy anatomicznej szyjki, jak również z parametrów śluzu szyjkowego. Część kobiet wytwarza w nim przeciwciała, które uniemożliwiają plemnikom przeżycie w ciele kobiety.

Także stan bakteriologiczny pochwy może mieć wpływ na możliwość zajścia w ciążę. Inne zaburzenia, które mogą przyczynić się do niepłodności to zaburzenia układu nerwowego, zaburzenia psychiczne, nieprawidłowa waga ciała, czy styl życia (w tym palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, czy kofeiny).

Przyczyny niepłodności wśród mężczyzn

Przyczyn niepłodności męskiej jest mniej i jest szybko i łatwiej weryfikowane. Podstawowym badaniem jest sprawdzenie ruchliwości plemników w spermie, jeżeli jest ich za mało, jest to  pierwsza podstawa do stwierdzenia niepłodności. Jednak podobnie, jak u kobiet, niepłodność męska może wynikać z zaburzeń anatomicznych, np. budowy jąder, transportu nasienia, czy niewydolności układu kanalikowego. U mężczyzn także mogą zostać stwierdzone zaburzenia hormonalne, układu nerwowego, problemy z tarczycą lub cukrzycą.

Zobacz także:

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj