Badanie izotopowe, czyli scyntografia, pozwala dokładnie ocenić kształt, wielkość oraz położenie danego narządu. Dzięki temu badaniu można ocenić również stan poszczególnych narządów i to, czy funkcjonują prawidłowo. Badanie izotopowe jest całkowicie bezpieczne i nie wiąże się z ryzykiem powikłań, dlatego jest stosowane w diagnostyce wielu przypadłości.

Co to są izotopy?

Izotopy to atomy tego samego pierwiastka, które mają taką samą liczbę protonów i różne liczby neutronów. Radioizotopy, które są wykorzystywane w tego typu badaniu emitują promieniowanie gamma. Podawana dawka jest całkowicie nieszkodliwa dla zdrowia pacjenta, a dodatkowo, podawane izotopy szybko rozpadają się i są wydalane z organizmu badanej osoby. Dzięki podaniu izotopów możliwa jest obserwacja czynności narządu, przy jednoczesnym uniknięciu konieczności wykonania badania radiologicznego. Jest to istotne, ponieważ badanie radiologiczne niesie ze sobą duże ryzyko powikłań, natomiast scyntografia jest w pełni bezpieczna dla pacjenta i nie wymaga wykonania badań poprzedzających.

Na czym polega badanie izotopowe?

Badanie izotopowe polega na podaniu pacjentowi niewielkiej ilości izotopów promieniotwórczych. Zazwyczaj izotopy podaje się dożylnie, rzadziej wziewnie albo doustnie. Dawka izotopów jest ustalana na podstawie dokładnego wywiadu lekarskiego i ma na nią wpływ między innymi waga osoby poddawanej badaniu. Badania niektórych narządów wykonuje się zaraz po podaniu izotopów, a na niektóre trzeba czekać – od kilku minut, nawet do kilku dni. Gdy badany narząd wchłonie podaną dawkę radioznacznika, pacjenta umieszcza się przed tak zwaną gammokamerą. Dzieciom przed badaniem czasami podaje się środek uspokajający, tak aby nie wykonywały podczas badania gwałtownych ruchów. Scyntografia może być wykonywana na leżąco, siedząco lub stojąco. W głowicy umieszczonej w gammakamerze znajduje się kryształ, który pozwala na rejestrację promieniowania wysyłanego przez narząd, w który wchłonął się podany badanej osobie izotop promieniotwórczy. Dane z głowicy są przetwarzane przez program komputerowy, a wynik jest wyświetlany na monitorze. Dzięki temu, że na ekranie widać narząd oraz to w jaki sposób funkcjonuje, badanie izotopowe może być stosowane jako badanie uzupełniające do badań radiologicznych lub je zastąpić.

Do badania zwykle nie trzeba się w żaden sposób przygotowywać, jedynie w przypadku scyntografii dróg moczowych konieczne jest bycie na czczo. Ważne jest, żeby przed badaniem zdjąć wszystkie metalowe elementy, takie jak biżuteria czy pasek z metalową klamrą. Po badaniu konieczne jest picie dużej ilości wody, tak aby jak najszybciej wydalić z organizmu podany izotop. Nie stwierdza się przeciwwskazań do wykonania scyntografii, nie można jej wykonywać jedynie u kobiet w ciąży oraz karmiących matek. U kobiet, które mogą zajść w ciążę, badanie należy wykonywać w pierwszych dziesięciu dniach cyklu, tak aby zminimalizować ryzyko napromieniowania w okresie wczesnej ciąży, która nie została jeszcze stwierdzona.

Kiedy wykonuje się badanie izotopowe?

Wskazania do badania izotopowego są bardzo różne, ponieważ badanie może dotyczyć różnych narządów, na przykład serca i naczyń krwionośnych, nerki, wątroby, kości czy tarczycy. Badanie pozwala ocenić funkcjonowanie poszczególnych narządów, ale poza tym służy między innymi do sprawdzenia, czy w ciele pacjenta chorego na nowotwór pojawiły się przerzuty.

Scyntografia jest wykonywana również w celu oceny zagrożenia zawałem, ponieważ pozwala ocenić przepływ krwi w mięśniu sercowym. Badanie jest wykorzystywane w celu kontroli pracy wątroby, dwunastnicy oraz żołądka, a także pozwala na wykrycie stanów zapalnych w całym organizmie. Badanie izotopowe często jest wykonywane, żeby sprawdzić działanie prowadzonej terapii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj